Gościem poniedziałkowego "Wybieram Dwójkę" był także rosyjski reżyser i scenarzysta, zdobywca głównej nagrody, Złotego Lwa, podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji za obraz "Faust" Aleksandrem Sokurowem. Filmowiec, który gościł ostatnio w Polsce przez jeden dzień, znalazł chwilkę dla naszych słuchaczy i opowiadał od pracy nad swoją ostatnią produkcją. Wspominał także swój debiut fabularny oparty na prozie Andrieja Płatonowa i Andrieja Tarkowskiego, nie tylko niezwykłego filmowca, ale i wspaniałego człowieka.
W Krakowie rozpoczęła działalność Fundacja Wisławy Szymborskiej. Instytucja ma zająć się spuścizną poetki i przyznawać nagrody literackie jej imienia. Fundacja zarejestrowana została w krakowskim sądzie ponad 5 miesięcy temu. W zarządzie organizacji znaleźli się profesor Teresa Walas, mecenas Marek Bukowski, a prezesem został asystent poetki - Michał Rusinek. Jak mówił, wszystkie punkty testamentu Wisławy Szymborskiej zostały już zrealizowane. Siedziba fundacji znajduje się na drugim piętrze Pawilonu Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych w centrum Krakowa. Michał Rusinek podkreślił, że to jeden z niewielu tak nowoczesnych budynków w obrębie krakowskiej starówki. Rusinek dodał, że większość księgozbioru i archiwum z mieszkania poetki trafiła do Biblioteki Jagiellońskiej jako depozyt. Dostęp do korespondencji Wisławy Szymborskiej będzie jednak wymagał zgody fundacji. Fundacja przyznawać będzie międzynarodową i poetycką nagrodę, której szczegóły mają być znane za miesiąc. W planach jest także uruchomienie programów stypendialnych dla pisarzy i naukowców oraz programów edukacyjnych oraz specjalny fundusz pomocowy dla poetów będących w trudnej sytuacji finansowej - zaznaczył Michał Rusinek. Spotkanie było połączone z promocją audiobooka wydanego przez oficynę a5. Wiersze z ostatniego tomiku noblistki czyta Anna Polony.
Poniedziałkowe "Wybieram Dwójkę" było także okazją do przybliżenia słuchaczom niezwykłej akcji Warsaw Gallery Weekend. W ciągu dziesięciu ostatnich lat, startując od zera, Warszawa stała się największym w tej części kontynentu ośrodkiem sztuki współczesnej i skupiskiem promujących ją galerii. Warszawska scena artystyczna należy do najdynamiczniej rozwijających się w Europie.
Wielu mieszkających i pracujących tu artystów zdobyło już międzynarodową reputację. Częścią globalnego obiegu sztuki stają się również tutejsze instytucje. Rosnące grono kolekcjonerów i wzrost wydatków publicznych na sztukę najnowszą czynią z Warszawy miejsce o wyjątkowych możliwościach i energii. Zapraszamy do wspólnego spaceru po stołecznych galeriach.
Do wysłuchania fragmentów audycji zaprasza Katarzyna Nowak