Śląskie "wycieczki" Lutosławskiego - transmisja z "Łańcucha"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 21:30
W sobotniej "Filharmonii Dwójki" przenosimy się do Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie oprócz kompozycji Witolda Lutosławskiego brzmią dziś wieczorem również dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego.
Audio
  • Joanna Wnuk-Nazarowa o koncercie NOSPRu na festiwalu "Łańcuch X"
Akwarela Henryka Jastrzembskiego przedstawiająca Włościan z okolic (Karwiny) z 1847 roku.
Akwarela Henryka Jastrzembskiego przedstawiająca Włościan z okolic (Karwiny) z 1847 roku.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Pierwszym z utworów, które usłyszymy podczas sobotniego koncertu będzie "Tryptyk śląski". Kompozycja powstała w 1951 roku jako opracowanie śląskich pieśni ludowych wziętych z międzywojennej antologii polskiego etnomuzykologa Jana Bystronia.

O cyklu pieśni na sopran i orkiestrę znawca twórczości Witolda Lutosławskiego, Andrzej Chłopecki, pisał tymi słowy: "Utwór poprzez użycie do kompozytorskiego opracowania melodii ludowych z jednej strony jak gdyby nie kolidował z wytycznymi realizmu socjalistycznego, a nawet wychodził im naprzeciw, z drugiej jednak strony – dzięki kształtowi orkiestrowego opracowania – wytyczne te uchylał. Kompozycja w efekcie nie ma oczywistego charakteru muzyki "popularnej", jej brzmienie bliższe jest temu, do czego Lutosławski dążył w I Symfonii i Koncercie na orkiestrę, niż estetyce utworów pisanych na społeczne zamówienie, po prostu dla pieniędzy, których serię zawiera katalog jego dzieł z pierwszej połowy lat pięćdziesiątych."

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Mimo swojego mało propagandowego charakteru utwór został doceniony przez ówczesne władze kulturalne w Polsce. Po prawykonaniu 2 grudnia 1951 roku przez Marię Drewniakównę i Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją jej szefa, Grzegorza Fitelberga, otrzymał po dwóch tygodniach I Nagrodę Festiwalu Muzyki Polskiej w Warszawie, w następnym roku zaś Nagrodę Państwową II stopnia, przyznaną z okazji święta państwowego 22 lipca, symbolizującego powstanie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Program:

Witold Lutosławski Tryptyk śląski na sopran i orkiestrę,

Witold Lutosławski II Symfonia,

Henryk Mikołaj Górecki Muzyka staropolska op. 24,

Henryk Mikołaj Górecki Ad Matrem na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną op. 29
wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Pierre-André Valade, Elżbieta Szmytka - sopran, Chór Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, kierownik chóru Bogdan Gola

2 lutego (sobota) godz. 19.00

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: Lutosławski był zaskakująco nieśmiały

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 12:00
- Okazywał się zbyt skromny, by egzekwować to, co należało mu się jako kompozytorowi - mówiła światowej sławy niemiecka skrzypaczka, która wystąpiła w koncercie z okazji oficjalnego otwarcia Roku Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chłopecki zaprosił do rozmowy o Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 01:00
- Dla Chłopeckiego nie ma końca w mówieniu o muzyce Lutosławskiego, dlatego książka wyszła z wielkimi marginesami, żeby czytelnicy mogli dopisywać swoje uwagi - mówił o książce Andrzeja Chłopeckiego "PostSłowie" Grzegorz Michalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po śmierci Lutosławskiego dostałem od niego list"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 20:00
- Kiedy wróciłem z koncertu w Zurychu, w skrzynce czekał na mnie list. Przepraszał mnie, że nie mógł dyrygować tym koncertem, jak t pierwotnie planowaliśmy - wspomina Krystian Zimerman w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń