Polska poezja i Lutosławski - transmisja z "Łańcucha"!

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 14:52
W "Filharmonii Dwójki" po raz kolejny przeniesiemy się na jubileuszowy festiwal twórczości Witolda Lutosławskiego. Tym razem jego utwory zabrzmią w Filharmonii Narodowej w towarzystwie kompozycji Witolda Maliszewskiego i Mikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Atrakcją 7. dnia X Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch", będą wykonania utworów "Przeźrocza" i "Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny". Praca nad tym ostatnim dziełem zajęła kompozytorowi aż 3 lata i ostatecznie została zakończona w roku 1958. W jej efekcie powstały dwie wersje kompozycji: na głos z fortepianem oraz na głos z orkiestrą kameralną.

"Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny" to rzadki przykład bezpośredniego wpływu polskiej poezji na lirykę wokalną Lutosławskiego. Ze względu na trudności towarzyszące tłumaczeniu polskich wierszy na języki obce kompozytor najczęściej posiłkował się poezją francuską.

Program koncertu:

Witold Maliszewski Uwertura radosna D-dur op. 11;

Witold Lutosławski Przeźrocza, Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny, Dziesięć tańców polskich;

Mikołaj Rimski-Korsakow II Symfonia op. 9 "Antar"

Wyk. Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza, solistka: Anna Radziejewska - mezzosopran

Cały koncert z festiwalu Łańcuch będzie można wysłuchać na naszej antenie.

8 lutego (piątek) godz. 19.00

Czytaj także

"Lubię pisać dla dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 23:30
"Spóźniony słowik" i "O Panu Tralalińskim" to tylko dwie spośród kiludziesięciu piosenek dla dzieci, które Witold Lutosławski stworzył we wczesnym okresie swojej twórczości. Ale i jako uznany awangardzista nie zapomniał o najmłodszych odbiorcach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimerman o Lutosławskim: dopiero teraz odkryłem jak cierpiał

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 13:48
25 stycznia świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego. Tego dnia w Warszawie nastąpiła uroczysta inauguracja "Roku Lutosławskiego" proklamowanego przez polski parlament. Międzynarodowe obchody tego wydarzenia rozpoczęły się natomiast w minioną środę w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta Szmytka na pewno nie wystąpi już z osłem na scenie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 16:40
- A tak się stało, kiedy realizowaliśmy "Legendę" Jana Petera Wagemana. Ten występ to było wyzwanie - wspomina śpiewaczka i przyznaje, że wykonanie utworów Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego to również niełatwe zadanie.
rozwiń zwiń