Pierwszym ważnym punktem obchodów Roku Lutosławskiego będzie warszawski koncert, który odbędzie się w 100. rocznicę urodzin kompozytora, 25 stycznia. Na koncercie tym wystąpią skrzypaczka Anne-Sophie Mutter oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita.
Ewa Bogusz-Moore z Instytutu Adama Mickiewicza, która koordynuje zagraniczny program obchodów roku Lutosławskiego podkreśla, że twórczość polskiego kompozytora potrzebuje promocji. Ewa Bogusz-Moore przypomina, że Witold Lutosławski jest jednym z trzech najważniejszych współczesnych polskich kompozytorów obok Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Mimo to jego twórczość jest znana głównie melomanom. 100 rocznica Lutosławskiego jest okazją do promocji jego dzieł.
Andrzej Kosowski, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego do spraw Roku Witolda Lutosławskiego podkreśla, że wydarzenia związane z polskim kompozytorem nie ograniczają się tylko do koncertów. Na antenie Drugiego Programu Polskiego Radia Andrzej Kosowski poinformował, że ze środków resortu kultury sfinansowane będą filmy, konkursy, warsztaty czy publikacje poświęcone Witoldowi Lutosławskiemu i jego twórczości. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotuje Suplement Encyklopedii Muzycznej PWM "Lutosławski" a Fundacja Polskiej Rady Muzycznej zorganizuje Konkurs im. Witolda Lutosławskiego dla dzieci i młodzieży.
Na realizacje zadań związanych z Rokiem Lutosławskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło prawie 15 milionów złotych. Pieniądze pozwolą na sfinansowanie około 100 wydarzeń poświęconych wybitnemu polskiemu kompozytorowi.
Witold Lutosławski urodził się 25 stycznia 1913 roku w Warszawie. Zmarł 7 lutego 1994 roku. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii Polski. Odznaczono go między innymi Orderem Orła Białego i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Patronami roku 2013 obok Witolda Lutosławskiego są także poeta Julian Tuwim i chemik Jan Czochralski.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>