Śpiewający fortepian w Europie Chopina

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 10:15
W niedzielny wieczór przypomnimy sierpniowy recital fortepianowy Sebastiana Knauera w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 21.08.2013)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W omówieniu koncertu, który odbył się w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa, profesor Irena Poniatowska napisała:

[...] utrzymany jest w romantycznej aurze i jest poświęcony przede wszystkim miniaturowym, wyrażającym subiektywne przeżycia gatunkom, takim jak: nokturn, impromptu, "pieśń bez słów” i "kartka z albumu”. Także Sonata "Księżycowa” Beethovena wpisuje się w ten ogólny nastrój.

Esencjonalny wyraz tej specyficznie romantycznej tendencji dają właśnie Mendehlssonowskie Lieder ohne Worte. Utwory te mają wyraziście wokalny charakter, ale komunikacja ze słuchaczem odbywa się bez słów. Pieśni Mendelssohna ograniczają się do pojedynczej śpiewnej myśli muzycznej, stanowiącej nośnik konkretnego nastroju. Wyrazowo Lieder ohne Worte zbliżają się do folkloru i prostej, popularnej pieśni solowej.

***

Sebastian Knauer to niemiecki pianista, urodzony w 1971 roku w Hamburgu, laureat wielu nagród na prestiżowych konkursach pianistycznych. Naukę gry rozpoczął w wieku 4 lat, a kształcił się u tak znakomitych pedagogów jak Andràs Schiff, Christoph Eschenbach i Alexis Weissenberg. Zadebiutował w wieku 13 lat wykonując Koncert fortepianowy D-dur Haydna w Musikhalle w Hamburgu. Odbył podróże koncertowe po Europie, USA, Południowej Ameryce i Azji. W latach 1999–2002 wykonał i od fortepianu poprowadził wszystkie 27 koncertów fortepianowych Mozarta z orkiestrą filharmonii w Hamburgu. Z kolei płyta zatytułowana "East meets West", a nagrana wspólnie z Danielem Hope'em, uhonorowana została nagrodą Echo i nominowana była do prestiżowych nagród Grammy 2005.

Program:

Felix Mendelssohn Pieśni bez słów - wybór; Albumblatt e-moll op. 117

Ludwig van Beethoven Sonata cis-moll op. 27 nr 2 Księżycowa

Fryderyk Chopin Nokturn g-moll op. 37 nr 1; Nokturn H-dur op. 32 nr 1; Franz Schubert 4 Impromptus op. 90, D 899

(Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 21.08.2013)

Na retransmisję w niedzielę (13 października) o godzinie 19.30 zaprasza Klaudia Baranowska.

nifc.pl/mm

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA
Czytaj także

Jak Karol Radziwonowicz płakał przez Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 19:00
- Muzyki uczył mnie ojciec. W domu nazywałem go "tatą", ale na lekcji musiałem mówić "panie profesorze" - opowiadał w Dwójce Karol Radziwonowicz, pianista znany słuchaczom Dwójki jako sędzia "Płytowego Trybunału Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ekier: w Chopinie tkwiło kilka różnych osobowości twórczych

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:00
- Nie za to go kochamy, że był dowcipny i miał romans z George Sand - podkreśla redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Profesor Jan Ekier otrzymał tytuł Honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń