Koncert na rozstanie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 23:00
Koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego to jedno z najważniejszych dzieł światowego repertuaru. Rosyjski kompozytor napisał go w Szwajcarii, gdzie próbował odzyskać równowagę po nieudanym małżeństwie z Antoniną Miliukową.Zapraszamy do wysłuchania, jak interpretuje to dzieło Nikolai Znaider.
Piotr Czajkowski, portret autorstwa Nikolaia Kuznetsova
Piotr Czajkowski, portret autorstwa Nikolaia KuznetsovaFoto: BG-Gallery.ru/Wikipedia/domena publiczna

To skrzypek schyłku epoki szkół i tradycji narodowych. Nikolai Znaider przyszedł na świat jako Duńczyk w polsko-żydowskiej rodzinie, studiował natomiast u wybitnego rosyjskiego pedagoga Borisa Kushnira. Eklektyczna mieszanka kulturowa złożyła się na nietuzinkową osobowość artystyczną. Swego czasu "Chicago Tribune" napisała: "Żaden skrzypek od czasów debiutu Gidona Kremera w latach siedemdziesiątych nie wywołał takiego poruszenia".

Specjalnością Znaidera pozostaje kanoniczny, wirtuozowski repertuar XIX oraz początków XX stulecia, w tym Koncert skrzypcowy Piotra Czajkowkskiego, który zabrzmiał ostatnio podczas jego wrześniowego występu z Orkiestrą Symfoniczna WDR w Filharmonii Kolońskiej. Na retransmisję zaprasza Róża Światczyńska.

Program:

Piotr Czajkowski Koncert skrzypcowy D-dur op. 35

Sergiusz Prokofiew III Symfonia c-moll op. 44
Wyk. Nikolaj Znaider - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna WDR, dyr. Jukka-Pekka Saraste

(13.09.2013, Filharmonia w Kolonii)

22 października (wtorek), godz. 19.30

Czytaj także

Czy Giuseppe Verdi jest nadal aktualny?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 12:00
Czy w XXI wieku widzimy w Verdim prekursora weryzmu muzycznego, poszukiwacza prawdy o świecie i człowieku? Czy może dzieło twórcy Rigoletta to dziś już tylko zamknięty rozdział historii opery? Na kilka dni przed dwusetną rocznicą urodzin Giuseppe Verdiego rozmawialiśmy o jego dziełach.
rozwiń zwiń