Misteria Paschalia 2014: Zmartwychwstanie według Händla

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 21:53
Poniedziałek Wielkanocny krakowski festiwal świętować będzie przy dźwiękach pierwszego religijnego oratorium Jerzego Fryderyka Händla. "La Resurrezione” zabrzmi w interpretacji świetnie znanego polskiej publiczności Il Giardino Armonico oraz znakomitych solistów.
Cercle de lHarmonie
Cercle de l'Harmonie Foto: Julien Chauvin / materiały promocyjne

Utwór został wykonany po raz pierwszy w Niedzielę Wielkanocną 8 kwietnia 1708 roku w Rzymie. Koncert poprowadził niejaki… Arcangelo Corelli. Historia jest ciekawa, bowiem nieco wcześniej, w Wielką Środę, w pałacu kardynała Ottoboniego w Rzymie wykonano oratorium pasyjne Alessandra Scarlattiego - utwór dziś znany jako "Colpa, Pentimento e Grazia". Rywalizujący z Ottobonim książe Francesco Maria Ruspoli zamówił podobny utwór, tyle że u młodego Saksończyka, który od pewnego czasu przebywał we Włoszech, ciesząc się zasłużoną popularnością. A zatem Händel stanął w szranki ze Scarlattim.
Tekst Carla Sigismonda Capece opowiada historię po złożeniu Chrystusa do grobu, dokładnie pomiędzy Wielkim Piątkiem i niedzielnym porankiem. Główne postacie: Anioł, Diabeł, Maria Magdalena, Maria Kleofasowa i św. Jan Ewangelista.

Na transmisję z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza Marcin Majchrowski.

Program:

Jerzy Fryderyk Händel La Resurrezione – oratorium HWV 47

Wyk. Sunhae Im – sopran (Anioł), Sophie Karthäuser – sopran (Maria Magdalena), Sonia Prina – alt (Maria Kleofasowa), Jeremy Ovenden – tenor (św. Jan Ewangelista), Johannes Weisser – baryton (Anioł, Diabeł); Le Cercle de l’Harmonie, dyr. René Jacobs

21 kwietnia (poniedziałek), godz. 19.00-21.30

mm

Czytaj także

Filip Berkowicz zaprasza na Misteria Paschalia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 12:00
W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy na 11. edycję jednego z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce dawnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: czuję się krakowianinem

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 14:00
– Polska jest jednym z najbardziej chłonnych i najbardziej urozmaiconych rynków w zakresie repertuaru barokowego. Jest obecnie na pierwszym miejscu na świecie, jeśli chodzi o odbiór tej muzyki – mówił w Dwójce włoski skrzypek i dyrygent, jeden z pionierów gry na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Angew: wiele utworów Purcella to psalmy pokutne

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 17:00
- Program z jego muzyką idealnie pasuje do atmosfery Wielkiego Tygodnia. Powstawała ona w bardzo trudnym momencie w dziejach Anglii - mówił Klaudii Baranowskiej szkocki tenor, który w Wielki Czwartek poprowadził zespół Les Arts Florissants na Festiwalu Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń