Emerson String Quartet i śmiertelnie poważny koncert

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:40
- Do Warszawy przyjechaliśmy z dość ciężkim repertuarem - mówił w rozmowie z Barbarą Schabowską Lawrence Dutton, altowiolista słynnej nowojorskiej grupy, która wystąpiła na XVIII Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. O tym, że nie żartował, będzie się można przekonać w piątkowej "Filharmonii Dwójki".
Audio
Emerson String Quartet
Emerson String QuartetFoto: Lisa Mazzucco/mat. prasowe

Koncert słynnego Emerson String Quartet na XVIII Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena był pierwszą okazją do zobaczenia tego zespołu w Polsce. Publiczność zgromadzona w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego wysłuchała trzech kwartetów w różny sposób nawiązujących do tematu śmierci.

- Przygotowaliśmy Kwartet smyczkowy f-moll op. 80 Felixa Mendelssohna. To ostatni z jego kwartetów napisany wkrótce po śmierci jego siostry, a niedługo przed jego własną - opowiadał Lawrence Dutton. - Z kolei w kwartecie Schuberta  Śmierć i dziewczyna wpleciona jest pieśń o tym samym tytule.

Program warszawskiego koncertu Emerson String Quartet uzupełnił Kwartet smyczkowy F-dur op. 59 nr 1 Ludwiga van Beethovena.

Zapraszamy na retransmisję tego występu. Wieczór poprowadzi Marek Zwyrzykowski.

Program:
Ludwig van Beethoven VII Kwartet smyczkowy F-dur op. 59 nr 1,

Feliks Mendelssohn Kwartet smyczkowy f-moll op. 80,

Franciszek Schubert Kwartet smyczkowy d-moll „Śmierć i dziewczyna“ (D. 810)

Wyk. Emerson String Quartet (Eugene Drucker – I skrzypce, Philip Setzer - II skrzypce, Lawrence Dutton – altówka, Paul Watkins – wiolonczela)
(Warszawa, Sala Wielka Zamku Królewskiego, 13.04.2014)
25 kwietnia (piątek), godz. 19.30-22.00, wprowadzenie o godz. 19.00

***

W historii kwartetów smyczkowych Emerson String Quartet wyróżnia się niespotykaną listą osiągnięć, odnotowanych na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat: ponad trzydzieści, cieszących się wielkim uznaniem, nagrań, dziewięć nagród Grammy (włącznie z dwiema za najlepszy album muzyki klasycznej), trzy nagrody Gramophone, nagroda Avery Fisher Prize, tytuł Zespołu Roku magazynu Musical America oraz współpraca z wieloma najwspanialszymi artystami naszych czasów.
W ramach pierwszej zmiany składu od 1979 roku, 11 maja 2013 roku zespół powitał wiolonczelistę Paula Watkinsa. Ten wytrawny solista, wielokrotnie nagradzany dyrygent, a także oddany kameralista, dołączył do zespołu w ramach jego 37. sezonu, który rozpoczął się w Montrealu, a następnie zawiódł kwartet na występy do Tiencinu i na Tajwan. Podczas letnich festiwali muzycy gościli w Caramoor, Aspen, Ravinii, Tanglewood oraz Mostly Mozart, byli także artystami-rezydentami na Norfolk Music Festival.
Pod koniec lata Kwartet pojawił się na festiwalach w Berlinie, Augsburgu, Asconie i Città di Castello, wystąpił także dwukrotnie w Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebaek, w Danii. W sezonie, który obejmuje ponad 80 występów kwartetu, przeplatanych indywidualnymi zobowiązaniami jego członków, do najważniejszych wydarzeń należą liczne koncerty na obydwu wybrzeżach i w całej Ameryce Północnej. W ramach tournées po Europie, artyści zawitają do Włoch, Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Francji, Polski i Wielkiej Brytanii. Emerson String Quartet będzie kontynuował cykl koncertów w Smithsonian Institution w Waszyngtonie, w ramach 34. sezonu tej instytucji, a w Alice Tully Hall w Lincoln Center da trzy koncerty, których program, zbudowany wokół tematu śmierci, obejmie pięć kwartetów Szostakowicza, Kwartet „Śmierć i dziewczyna” Schuberta oraz ostatnie kwartety Mendelssohna i Brittena. W maju i czerwcu 2014 roku muzycy odbędą trasę koncertową po Ameryce Południowej, Azji i Australii.
Nazwa powstałego w 1976 roku, nowojorskiego zespołu pochodzi od nazwiska amerykańskiego poety i filozofa Ralpha Waldo Emersona. Kwartet pełni funkcję zespołu rezydującego w Stony Brook University. (materiały organizatora festiwalu)

bch/jp

Czytaj także

Bachowski duet u Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 09:59
Piątkowy wieczór na Festiwalu Wielkanocnym uświetnił występ Massimo Mercellego i Ramina Bahramiego, którzy zaprezentowali monograficzny program złożony z sonat fletowych lipskiego kantora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charles Dutoit wprawia w ruch łańcuch pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 17:00
- W moim wieku zaczynam przekazywać młodym to, czego się nauczyłem w życiu od wielkich muzyków - mówił szwajcarski dyrygent, który na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena odebrał nagrodę International Classical Music Awards, przyznaną mu za całokształt działalności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XVIII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 17:00
Koncertem Leipziger Streichquartett w Filharmonii Narodowej zakończył się w Wielki Piątek tegoroczna edycja Festiwalu. Przez te dwa tygodnie gościliśmy w Warszawie najlepsze światowe zespoły oraz solistów.
rozwiń zwiń