Polska Niepodległa - serwis specjalny Polskiego Radia
Program:
Krzysztof Penderecki Fanfara dla Niepodległej, Wojciech Kilar Bogurodzica; Te Deum, Henryk Mikołaj Górecki Totus Tuus
Wyk. Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, Chór NFM i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michała Klauza i Angieszka Franków-Żelazny, soliści: Iwona Hossa – sopran, Ewa Wolak – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Wojciech Gierlach – bas
***
Dwa lata po odejściu żony Barbary, w wywiadzie dla tygodnika "Niedziela" Wojciech Kilar (1932-2013) opisywał spotkanie ich dwojga: "Coś mnie w tej sylwetce zafascynowało i można powiedzieć, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. To prawdziwe zrządzenie Bożej Opatrzności porównuję do pioruna, jak w Ojcu chrzestnym". W rocznicę jej śmierci – być może pod wpływem dawnych zapisków ukochanej z przygotowań do Pierwszej Komunii – skomponował archaizujące, oparte na uporczywych powtórzeniach motywów Te Deum (2008). Od coraz bardziej mu obcej awangardy Kilar zaczął uciekać już w latach 1970., między innymi w Bogurodzicy (1975), która zachwyciła Bohdana Pocieja, co nie powstrzymało go jednak od refleksji, że architektonika tego utworu jest uderzająco prosta, a melodyka wokalna – skrajnie zredukowana.
Podobnym tropem poszedł Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010), gdy ksiądz profesor Jerzy Pikulik i ksiądz Kazimierz Szymonik z warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej zwrócili się do niego z prośbą o napisanie utworu opartego na słowach papieskiej dewizy Jana Pawła II. Totus Tuus (1987) rozpoczyna się i kończy żarliwym zaśpiewem „Maria”, przewijającym się wielokrotnie w toku narracji muzycznej. "Jestem cały Twój, i wszystko co moje, do Ciebie należy". Kilar i Górecki: dwóch kompozytorów, żeglujących konsekwentnie pod prąd muzyki współczesnej w niezmiennym poczuciu własnej wartości, które jednak nigdy nie przerodziło się w pychę.
Dorota Kozińska/NOSPR
***
Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki
Prowadził: Marcin Majchrowski
Data emisji: 11.11.2018
Godzina emisji: 12.00
pg