Kod Szostakowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 16:36
Pierwszy koncert wiolonczelowy Szostakowicza i kontrowersyjna symfonia Brucknera zabrzmią we wtorkowy wieczór.

Swój pierwszy koncert wiolonczelowy Dymitr Szostakowicz oparł na czterodźwiękowym mottcie DSCH, który był muzycznym podpisem kompozytora. Dzieło zostało dedykowane Mścisławowi Roztropowiczowi, który zapałał do utworu takim entuzjazmem, że opanował partię solową w zaledwie cztery dni, mimo że jest to jeden z najtrudniejszych koncertów, z jakim może się zmierzyć wiolonczelista. Utwór składa się z trzech części. Druga i trzecia połączone są kadencją solisty - jest to fragment tak rozbudowany (blisko 150 taktów), ze niektórzy muzykolodzy wyodrębniają kadencję jako osobną część koncertu.

Trzecią symfonię Anton Bruckner zadedykował "niedościgłemu, szlachetnemu mistrzowi poezji i muzyki" - Ryszardowi Wagnerowi. Dzieło powstało w 1873 roku, ale kompozytor, swoim zwyczajem, poddawał je wielkrotnym rewizjom - ostatnia wersja pochodzi z roku 1891. Do dziś zdania o III Symfonii Brucknera są podzielone, podobnie jak niejednoznaczna jest opinia o wprowadzonych przez kompozytora poprawkach. Angielski badacz i kompozytor Robert Simpson najbardziej ceni pierwszą wersję: "miała ona majestat, który został zagubiony w późniejszych rewizjach".

Zaprasza Grażyna Teodorowicz.

Program

Dymitr Szostakowicz I Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 107 

Anton Bruckner III Symfonia d-moll

Wyk. Truls Mørk – wiolonczela,  Radiowa Orkiestra Symfoniczna SWR, Herbert Blomstedt - dyrygent (Stuttgart, 10.12.2010)

22 lutego (wtorek), godz. 19:00

Czytaj także

Muzyczny prezent

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 11:29
Czy muzyk może dostać lepszy prezent na swe 60. urodziny niż dedykowany sobie utwór czołowego współczesnego kompozytora?
rozwiń zwiń