- Przy niedzielnej porannej kawie 12 listopada spotkaliśmy się z wybitnym dyrygentem Antonim Witem.
- To postać wielce zasłużona dla promocji muzyki polskiej.
- Niedawno ukazała się nowa płyta z symfoniami Zygmunta Noskowskiego.
- 25 listopada odbędzie się koncert, na którym Antoni Wit poprowadzi Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Będzie go można również usłyszeć na antenie Dwójki.
[źródło: YouTube/Dwójka - Program 2 Polskie Radio]
Antoni Wit o programie koncertu Orkiestry Polskiego Radia 25 listopada
W programie koncertu 25 listopada znalazła się VI Symfonia Brucknera. - Jego muzyka pojawia się u nas rzadko, są to symfonie długie i wymagające skupienia. Jego twórczość nie cieszy się u naszej publiczności zbyt dużą popularnością. Są artyści, którzy mieli dla niego wielkie zasługi, jak Stanisław Skrowaczewski. Nagrał wszystkie symfonie Brucknera, a wiele z nich dyrygował z wielkim powodzeniem. Gdy po wielu latach zaprosiłem go do NOSPR w Katowicach, to na swój powrót wybrał V Symfonię - powiedział gość Dwójki.
VII Symfonia Brucknera to wspaniałe arcydzieło
Zachęcał słuchaczy do zagłębienia się w muzykę Brucknera. - Przede wszystkim trzeba lubić harmonię, mieć czas i spokój. Gdy studiowałem, w latach 60. o tym kompozytorze wspominano niemal tylko w encyklopediach. Witold Rowicki, Henryk Czyż, Jan Krenz to byli dyrygenci, którzy traktowali jego twórczość incydentalnie. Pierwszy raz po muzykę Brucknera sięgnąłem w latach 70., dyrygowałem III i VII Symfonią, którą uważam za wspaniałe arcydzieło - wspominał rozmówca Andrzeja Sułka.
60:56 2023_11_12 10_00_04_PR2_Cafe_Muza.mp3 Antoni Wit: symfonie Zygmunta Noskowskiego są dla mnie odkryciem (Cafe "Muza"/Dwójka)
Do Brucknera pasuje Mozart
Na koncercie Orkiestry Polskiego Radia zabrzmi również muzyka Mozarta. - Uważam, że jego twórczość do Brucknera bardzo pasuje. Wielka symfonika zwłaszcza końca XIX wieku to moja ulubiona działka - mówił pół żartem Antoni Wit.
Trzy symfonie Zygmunta Noskowskiego
- Dla mnie odkryciem są trzy symfonie Zygmunta Noskowskiego. Zdążyłem nagrać dwie, a trzecią mam w planie na przyszły rok. W polskiej muzyce symfonicznej XIX wieku z pewnością jest jeszcze wiele do odkrycia. Podziwiam hart ducha Noskowskiego, który pisał te utwory w czasie, gdy w Polsce nie istniała stała orkiestra symfoniczna - zaznaczył maestro.
Antoni Wit współpracował z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi
Antoni Wit swoją karierę zapoczątkował zdobyciem II miejsca podczas Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 roku. Od tamtej pory współpracował m.in. z Teatrem Wielkim w Warszawie i Malmö Stadsteater, a także dyrygował znakomitymi orkiestrami symfonicznymi, w tym: Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Tonhalle Zurich, Royal Philharmonic, BBC London, Montreal Symphony, NHK Tokyo.
Czytaj też:
Wiele nagradzanych płyt
Nagrał niemal 100 albumów, w tym "Stabat Mater" Szymanowskiego, utrwalone dla EMI. Krytycy angielscy zaliczyli ten krążek do najlepszych płyt 1985 roku. Jego komplet koncertów fortepianowych Prokofiewa zdobył nagrodę Diapason d’Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Academie w 1993 roku, a nagranie "Symfonii Turangalîla" Messiaena otrzymało prestiżową Classical Award w 2002 roku.
"Diamentowa Batuta" Polskiego Radia w 1998 roku
Antoni Wit został w 1998 roku uhonorowany przez Polskie Radio "Diamentową Batutą" za "wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy na całym świecie".
Skomplikowany typ psychologiczny
- Kiedy pierwszy raz usłyszałem, że jestem perfekcjonistą, byłem bardzo zadowolony. Później przekonałem się, że to jest taki typ psychologiczny, który powoduje, że mało z czego jestem zadowolony w stu procentach i wewnętrzna satysfakcja to nie jest uczucie, które by mi towarzyszyło - mówił niegdyś w Dwójce znakomity dyrygent i kompozytor Antoni Wit.
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadził: Andrzej Sułek
Gość: Antoni Wit (dyrygent)
Data emisji: 12.11.2023
Godzina emisji: 10.00
O godz. 20.00 na naszym kanale YouTube pojawi się wersja wideo.
mo