Najmłodszy laureat Konkursu Chopinowskiego. Wspomnienie Janusza Olejniczaka

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 20:00
Janusz Olejniczak był jednym z najwybitniejszych współczesnych chopinistów, prekursorem wykonań muzyki Chopina na instrumentach historycznych. Został najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Dokonał tego, mając zaledwie 18 lat, w 1970 roku. Sylwetkę oraz dorobek pianisty przypomnieliśmy w "Filharmonii Dwójki".
W wieku 72 lat odszedł Janusz Olejniczak - wybitny polski pianista, jeden z czołowych współczesnych interpretatorów twórczości Fryderyka Chopina. Ceniony pedagog, członek jury Konkursu Chopinowskiego, a sporadycznie nawet aktor.
W wieku 72 lat odszedł Janusz Olejniczak - wybitny polski pianista, jeden z czołowych współczesnych interpretatorów twórczości Fryderyka Chopina. Ceniony pedagog, członek jury Konkursu Chopinowskiego, a sporadycznie nawet aktor. Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Janusz Olejniczak wspominany jest jako artysta o rzadko spotykanej wrażliwości muzycznej, potrafiący nawiązać wyjątkowy kontakt z odbiorcą. Przez całe zawodowe życie wykonywał głównie muzykę Fryderyka Chopina.

Janusz Olejniczak in memoriam:

Nagrania z Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia "Chopin – źródła i konteksty", m.in. Fryderyk Chopin Nokturn cis-moll op.pośm, Barkarola Fis-dur  op. 60 Sonata wiolonczelowa g-moll op.65 ( fragment), wyk Janusz Olejniczak – fortepian, Andrzej Bauer – wiolonczela ( Studio PR im. W Lutosławskiego, 26.05.1999);  

Koncert fortepianowy f-moll op.21, wyk. Janusz Olejniczak, Orkiestra XVIIIw. , dyr. Frans Bruggen ( Warszawa, Filharmonia Narodowa, 26.02.2010);

Maurice Ravel Koncert fortepianowy G-dur,  wyk. Janusz Olejniczak – fortepian, Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk; Fryderyk Chopin  Nokturny, mazurki  (Zamek Królewski, 27.02.2011)


Wspomnienie Janusza Olejniczaka w radiowej Dwójce:

Janusz Olejniczak na pianinie zaczął grać już jako 6-letni chłopiec. W jednej z audycji Polskiego Radia wspominał, że w jego rodzinnym domu od zawsze rozbrzmiewała muzyka, i z pianina dziadków i z radia. Jako zaledwie osiemnastolatek został najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. 

Dwa lata później wyjechał do Paryża, by studiować indywidualnie pianistykę u Konstantego Schmaelinga i Witolda Małcużyńskiego. Po powrocie do kraju ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. 

Czytaj także: 


Olejniczak występował na całym świecie. Grał pod batutą m.in. Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, Charlesa Dutoit, Jacka Kaspszyka, Kazimierza Korda, Grzegorza Nowaka, Marka Mosia.


***

Na audycję "Filharmonia Dwójki"  zapraszała Róża Światczyńska.

zch

Czytaj także

BBC Proms 2023. Bomsori Kim: czuję, że to nadal początek mojej kariery

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 09:20
- Czuję, że cały czas jestem na początku, ponieważ nadal występuję po raz pierwszy w wielu bardzo ważnych miejscach, takich jak Londyn - to mój debiut na Promsach. We wrześniu będę miała swój pierwszy koncert w Paryżu. W tym sezonie debiutowałam też w wielu innych krajach, np. w Norwegii, kilka tygodni temu w Bergen - mówiła w Dwójce południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Bomsori Kim: Szymanowski jest znany w Korei

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 20:48
– Uważam to za swoją misję, by przybliżać polską muzykę zagranicznej publiczności, także w Korei. Wiadomo, wszyscy Koreańczycy kochają Chopina, jego muzyka nie potrzebuje specjalnej promocji, ale Szymanowski też jest w mojej ojczyźnie znany – może nie tak często grywany jak tutaj, ale na pewno ceniony – mówiła w Dwójce skrzypaczka Bomsori Kim, która w czwartek (22.08) wystąpiła wraz z KBS Symphony Orchestra na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń