Nieszpory Maryjne Monteverdiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 12:16
"Nieszpory Maryi Panny" Claudia Monteverdiego powstały w Mantui, zostały opublikowane w 1610 roku. Dzieło pomnikowe, rewolucyjne, w którym sacrum łączy się z profanum, a dawna technika oddaje pola muzycznym nowościom i eksperymentom.
Claudio Monteverdi pędzla Bernardo Strozziego.
Claudio Monteverdi pędzla Bernardo Strozziego.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Sam Monteverdi zanotował: "Nieszpory wielogłosowe śpiewane z pewnymi sakralnymi utworami muzycznymi dla kaplic lub komnat książęcych odpowiednie" – w ten sposób kompozytor ubezpieczał się przed krytyką dostojników kościelnych, dla których dzieło mogło wydawać się zanadto świeckie.

/

Nigdzie nie pada informacja, na które maryjne święto nieszpory miały być przeznaczone. Wynika to z tego, że antyfony gregoriańskie, które mogłyby pomóc w identyfikacji zostały zastąpione koncertami, de facto - neutralnymi pod względem liturgicznym motetami.

Ewa Obniska w swej książce o Monteverdim komentowała: "Jest to muzyka wizjonerska, jakiej nie napisał żaden kompozytor w tamtych czasach, także Monteverdi nie stworzył potem podobnie wielostronnego, zróżnicowanego, genialnego w swej wynalazczości dźwiękowej dzieła religijnego. Podobnego dzieła – zarazem monumentalnego i autentycznie intymnego, łączącego subtelny liryzm z wystawnym splendorem i okazałością, mistyczną inspirację z gorącą zmysłowością - nie ma zresztą w całym baroku".

 

Zaprasza Magdalena Łoś.

 

Program

Claudio Monteverdi Vespro della Beata Vergine

Wyk. Musica Fiata, La Capella Ducale, Roland Wilson - dyrygent

(Lizbona, 29.11.2010)

28 marca (środa), godz.19:30



Czytaj także

Monteverdi współczesny

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 12:07
Dawne instrumenty wzmocnione akordeonem i jazzowym combo. Wszystkie nuty napisał Monteverdi w XVII wieku, dźwięki mają zaś trafić do naszej dzisiejszej wrażliwości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót Odysa, czyli wierność i zdrada w najlepszym wykonaniu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2011 20:20
Król Itaki po zwycięskiej wojnie trojańskiej wracał do domu długich 10 lat. Jego nagłe pojawienie się po tak długim czasie (gdy już niemal powszechnie uznano go za zmarłego) spowodowało oczywiście mnóstwo komplikacji. Opowiada o tym opera Monteverdiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monte-jazz-verdi

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 16:16
Bach czy Mozart inspirowali muzyków jazzowych, to oczywiste. Jeszcze mniej wątpliwości budzą nazwiska Gershwina, Ravela czy Debussy'ego. Ale Monteverdi?
rozwiń zwiń