Stanisława Celińska wykonała utwory ze swojej debiutanckiej płyty "Nowa Warszawa", na której znalazły się warszawskie szlagiery w nowych interpretacjach. O interesujący aranż zadbał młody zdolny pianista Bartłomiej Wąsik. Współtwórca Lutosławski Piano Duo poprowadził koncert z "Balu na Gnojnej przez liryczne", heroiczne i sentymentalne miejsca Warszawy.
Drugiego dnia festiwalu zabrzmiał projekt LutoStrings. Zespół ten jest efektem współpracy skrzypka jazzowego Adama Bałdycha, producenta i wokalisty Adre'n'Alina oraz Royal String Quartet. LutoStrings tworzą artyści z 3 zupełnie różnych światów – jazzu, muzyki klasycznej oraz elektronicznej, którzy – korzystając ze swoich technik wykonawczych, improwizacji i produkcji muzycznej – poszukują współczesnego języka muzycznego. Pretekst do ich spotkania oraz klamrę kompozycji stanowi muzyka Witolda Lutosławskiego.
Festiwal odbył się w dniach 7- 8 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Rada im. Witolda Lutosławskiego.
Gospodarze Kwartesencji, muzycy Royal String Quartet, festiwal wymyślili i od 2004 roku organizują, prezentując medium kwartetu smyczkowego w najrozmaitszych ujęciach. Obok klasyki, ważne miejsce zajmuje tu nowa muzyka: dużym echem odbiły się prezentowane na festiwalu interpretacje utworów Henryka Mikołaja Góreckiego czy George’a Crumba, a z myślą o RSQ nowe utwory piszą Paweł Szymański, Wojciech Blecharz i Andrzej Kwieciński. Z muzykami z RSQ spotkali się już na warszawskiej scenie m.in. legendarny Stephen Kovacevich, jedna z najciekawszych współczesnych pianistek Angela Hewitt, wspaniały Mark Padmore, ale także Kayah, Smolik, DJ Lenar, czy Kapela ze wsi Warszawa.
Gwiazdy najlepszych filharmonii i muzycznej alternatywy koncertujące razem – to jest możliwe tylko na Kwartesencji! Dzięki gościom z drugiej strony muzycznej "barykady” festiwal zyskuje dodatkowy wymiar i luźny, nieformalny charakter spotkania towarzyskiego.