Bang on a Can - "terenowe dźwięki" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 16:32
Zespół Bang on a Can All-Stars zaprezentował na festiwalu Sacrum Profanum swój najnowszy projekt - "Field recordings". Rozmawialiśmy z muzykami grupy o ich muzyce i festiwalowym koncercie.
Audio
  • Członkowie zespołu Bang on a Can All-Stars opowiadają o koncercie podczas Festiwalu Sacrum Profanum (Dwójka/Filharmonia Dwójki - koncert)
Mark Stewart z zespołu Bang on a Can All-Stars
Mark Stewart z zespołu Bang on a Can All-StarsFoto: Wojciech Wandzel

- Nasz zespół jest wyjątkowy, choćby ze względu na jego skład. Mamy wiolonczelę, fortepian, perkusję, klarnet, saksofon, gitarę elektryczną i kontrabas - mówił gitarzysta Mark Stewart. Kontrabasista Robert Black dodał, że z tego powodu trudno zdefiniować ich jako grupę. - Jesteśmy mieszanką zespołu klasycznego i rockowego, a nawet popowego - powiedział.

Stewart mówił, że niepowtarzalny jest  także repertuar Bang on a Can. - Piszą dla nas tak różni kompozytorzy, że nie tylko nie mamy dwóch takich samych programów koncertowych, ale nie da się wskazać nawet dwóch podobnych do siebie utworów - powiedział. Ashley Bathgate, wiolonczelistka, dodała, że grupę wyróżnia również współpraca z innymi artystami, śpiewakami lub dźwiękowcami.

Z muzykami w przerwie ich koncertu rozmawiała Barbara Schabowska. Pytała ich o projekt "Field recordings", z którym muzycy wystąpili na krakowskim festiwalu 17 września. - Inspiracją były dla nas nagrania terenowe, praktyka dźwiękowej rejestracji np. muzyki ludowej lub odgłosów i piosenek więziennych - opowiadał Stewart. - Zadaliśmy kilkunastu kompozytorom pytanie: co byś chciał ocalić z tego, co słyszysz wokół siebie? I w jaki sposób wykorzystałbyś ten dźwięk w utworze? Każdy kompozytor odpowiedział na to pytanie inaczej.

W projekcie wzięli udział twórcy związani z różnymi gatunkami muzyki: indie pop (Nick Zammuto z The Books), elektroniki (Tyondai Braxton, Mira Calix) i eksperymentalnej muzyki poważnej (Steve Reich, Michael Gordon, David Lang).
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z muzykami Bang on a Can All-Stars.

Zobacz więcej na temat: Sacrum Profanum
Czytaj także

Wratislavia Cantans: Händel i Bach nareszcie razem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 12:31
Mimo że byli rodakami i rówieśnikami, nigdy się nie spotkali. W miniony piątek Jana Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Händla połączył festiwal Wratislavia Cantans. W Dwójce rozmawialiśmy z Andrzejem Kosendiakiem, dyrektorem festiwalu, oraz ze śpiewaczką Sonią Priną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I, Culture Orchestra - próby między imprezami

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 18:36
- To był bardzo intensywny okres. Czas prób, koncertów, podróży, a także ożywionego życia towarzyskiego - mówił w Dwójce dyrygent Kirill Karabits o tournée kierowanej przez siebie młodzieżowej orkiestry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sacrum Profanum wychowało sobie publiczność

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 18:51
– Ten festiwal stworzył publikę, która czeka na Sacrum Profanum. I niezależnie jak będzie się zmieniał, to ci którzy przychodzili słuchać współczesnej muzyki amerykańskiej, czy angielskiej, będą przychodzili na koncerty muzyki alternatywnej – opowiadał o Sacrum Profanum 2013 Jacek Hawryluk.
rozwiń zwiń