Teoria spinu i eksperymenty saksofonowe

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 10:48
Drugie spotkanie z Johnem Butcherem, fizykiem, saksofonistą, improwizatorem.
Audio
  • John Butcher: trzeba mieć w sobie potrzebę muzyki

Wiele zawdzięcza The Beatles, ma doktorat z fizyki teoretycznej, pracował pod kierunkiem Noblisty. W podejściu do saksofonu zastosował metodę naukową, prowadząc systematyczne eksperymenty. W rezultacie potrafi wydobywać ze swego ukochanego instrumentu, które jako żywo nie przypominają brzmienia saksofonu. Odrealnione, ekspresyjne, zachwycające.

W drugiej części wywiadu z Johnem Butcherem, (pierwszej można posłuchać tutaj), była mowa między innymi o wykształceniu muzycznym saksofonisty:

- W mojej rodzinie nikt nie zachęcał mnie do muzyki, więc również instrument musiałem kupić sobie sam, musiałem trochę się natrudzić, żeby zostać muzykiem, co koniec końców wyszło mi na dobre. Byłem samoukiem, pracując po omacku dokonałem wielu technicznych i ściśle muzycznych odkryć.

Z Johnem Butcherem rozmawiali Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński.

Aby posłuchać rozmowy, i dowiedzieć się, dlaczego John Butcher nie lubi kwartetów saksofonowych, w jaki sposób nagrywa swoje płyty, co sądzi o tytułach swoich utworów, teorii muzyki, dziennikarzach i wsparciu instytucji kultury dla muzyki swobodnie improwizowanej, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: Janusz Jabłoński The Beatles
Czytaj także

Fizyk saksofonista

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 17:14
Czy fizyk teoretyk może byc dobrym improwizatorem? Teoretycznie tak...
rozwiń zwiń