"Żydzi w Ameryce zaczęli asymilację od jazzu"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 14:58
Kto jeszcze nie zna najsławniejszego klezmera na świecie, którego muzyka sprawia, że koledzy po fachu na całym świecie, rozważają zmianę instrumentu na klarnet? W Dwójce rozmawialiśmy z niesamowitym Davidem Krakauerem.
Audio
David Krakauer
David KrakauerFoto: materiały promocyjne/Jewish Museum/Linus Lintner

- Moje pokolenie wychowywało się przed telewizorem pokazującym program "Leave it to Beaver" o perfekcyjnej amerykańskiej rodzinie - opowiadał w audycji "Rozmowy improzowane" David Krakauer. - Matka, ojciec, dwójka dzieci i teksty o moralności. Mówiło się, że komuniści piorą mózgi, ale z dzisiejszej perspektywy widzę, że nam też zrobiono niezłe pranie mózgu za pomocą dyrdymałów o modelu doskonałej rodziny, który tak naprawdę funkcjonował tylko w jednym miejscu – w telewizji. Dorastałem, uświadamiając sobie, że jestem nikim – nie mam historii, nie mam przeszłości, mam tylko :"Leave it to Beaver", "Donna Reed Show" i inne programy telewizyjne, którymi karmiono nas w pierwszej połowie lat 60. Czułem się pusty. Zanurzenie w tradycji klezmerskiej było dla mnie bardzo ważne, było lekarstwem na tę pustkę - wyjaśniał w rozmowie z Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim

Tradycyjna muzyka żydowska jako lekarstwo? Zdarzało się, że terapia miała charakter szokowy:

- Graliśmy razem z Frankiem Londonem i zespołem Klezmatics na bardzo wielu weselach. Pamiętam, jak raz przy muzyce chasydzkiej jeden facet zaczął tańczyć kazaczoka, po czym podpalił sobie kapelusz i tańczył dalej, żeby pokazać, jak długo wytrzyma z taką pochodnią na głowie - wspominał Krakauer.

Na szczęście nasz gość miał ze sobą instrument i udało nam się go namówić na małe warsztaty klarnetowe. Jeden z najwybitniejszych klarnecistów na świecie zademonstrował, jak pracował nad elementami, które dziś są jego znakiem firmowym i największą tajemnicą: glissando i altissimo.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

jamsession@polskieradio.pl

Czytaj także

James Blood Ulmer: blues i awangarda w jednym stały domu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 01:00
- Czy tak brzmiałby Hendrix, gdyby żył? Opowieść o byłym gitarzyście Ornette'a Colemana, dziś rasowym bluesmanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat temu zmarł "król swingu" Benny Goodman

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 11:00
Zdaniem krytyków, Benny Goodman osiągnął sukces w dziedzinie jazzu i swingu równy temu, jaki Elvis Presley odniósł w rock and rollu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medeski Martin & Wood: godziny jazzmanów i rockmanów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 12:30
- Jest jeden element, który działa na większość słuchaczy. To walor taneczny, który pozwala nam mimochodem wprowadzić awangardowe elementy - mówią muzycy.
rozwiń zwiń