Gagaku. Tradycyjna elegancja muzyki japońskiego dworu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 19:00
Muzyka Kraju Kwitnącej Wiśni jest bardzo różnorodna, występuje w wielu odmianach i stylach. W "Folk Expressie" mówiliśmy tym razem o muzyce i instrumentach tradycyjnych odnoszących się do kultury dworskiej, tzn. gagaku.
Audio
  • Gagaku. Tradycyjna elegancja muzyki japońskiego dworu (Dwójka/Folk Express)
Koto
KotoFoto: julianne.hide/Shutterstock

Jednym z najbardziej charakterystycznych instrumentów kultury japońskiej jest flet shakushachi. Termin "shakuhachi" oznacza dosłownie tradycyjną długość instrumentu, tj. 1,8 stopy (niecałe 55 cm).

Kolejnym ważnym elementem muzyki japońskiej jest instrument strunowy szarpany shamisen, co znaczy dokładnie "struny trzech smaków". Shamisen jest podobnej długości co gitara, ma jednak o wiele cieńszy, bezprogowy gryf. Pudło rezonansowe ma prostokątny kształt, jest zaokrąglone i nieco podobne do bębenka.

Koto jest narodowym instrumentem Japonii, ma około 180 cm długości i jest wykonane z drewna kiri. Koto ma 13 strun, które są zazwyczaj nawleczone na trzynastu ruchomych pomostach wzdłuż szerokości instrumentu.

Flet poprzeczny shinobue, podobny do naszego fletu piccolo, ma dość wysoki, piskliwy dźwięk. Flety te odgrywają bardzo ważną rolę w japońskim teatrze.

Sanshin pochodzi z Okinawy i jest praprzodkiem  instrumentów japońskich typu shamisen. Zbudowany z wężowej skóry naciągniętej na małe podło rezonansowe gryfu i trzech strun, dla Okinawy jest tym, czym gitara dla świata zachodniego.

Wyboru muzyki dla Państwa dokonał Kuba Borysiak. Zapraszamy do wysłuchania brzmienia tradycyjnych instrumentów muzycznych Japoni w wykonaniu wybitnych artystów. 

 ***

Tytuł audycjiFolk Express

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 16.12.2018

Godzina emisji: 15.30

gs/at