Miłoszowska "Dolina Issy" pod Paryżem

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 14:46
W dwójkowych "Słowach po zmroku" rozmawialiśmy o dziejach dwóch książek Czesława Miłosza wydawanych przez Bibliotekę paryskiej "Kultury".
Audio
Przed pierwszą podparyską siedzibą Kultury, 1, Av. Corneille w Maisons-Laffitte. Od lewej: Jerzy Giedroyc, James Burnham, Zygmunt Hertz, Zofia Hertz, Maria Czapska, Czesław Miłosz, siedzi Józef Czapski.
Przed pierwszą podparyską siedzibą "Kultury", 1, Av. Corneille w Maisons-Laffitte. Od lewej: Jerzy Giedroyc, James Burnham, Zygmunt Hertz, Zofia Hertz, Maria Czapska, Czesław Miłosz, siedzi Józef Czapski.Foto: Instytut Literacki

Kiedy Czesław Miłosz na początku lat 50. ubiegłego wieku podjął decyzję o emigracji politycznej, zamieszkał w Maisons-Laffitte pod Paryżem, w siedzibie Instytutu Literackiego. Nawiązał współpracę z pismem Jerzego Giedroycia, a w Bibliotece "Kultury" zaczęły ukazywać się kolejne jego książki. W 1955 roku opublikowano tu autobiograficzną "Dolinę Issy", zaś trzy lata później – zbiór esejów "Rodzinna Europa".

W naszej audycji z cyku "Dzieje książek z Biblioteki paryskiej 'Kultury'" opowiadaliśmy o genezie tych dwóch, jakże ważnych dla Miłosza, książek – z dr Małgorzatą Ptasińską rozmawiała Ewa Stocka-Kalinowska.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów tej audycji.

 Przypominamy jednocześnie, że na antenie Dwójki mamy wyjątkową okazję wysłuchania kolejnych fragmentów "Doliny Issy" w znakomitej interpretacji Andrzeja Seweryna. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.30.

Czytaj także

Krasnogruda, czyli miejsce spowiedzi Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 11:00
- Jako młody chłopak Miłosz obiecywał sobie, że pozostanie wierny obrazowi świata, który zapisał się w nim jako dziecku. Po latach powracał do Krasnogrudy, by rozliczyć się ze składanych obietnic - wyjaśnia Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografie Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 17:23
W Krakowie otwarto wyjątkową wystawę: fotografie z różnych stron świata tworzące swoistą mapę miejsc ważnych dla Miłosza. Mapę niecodzienną i zaskakującą.
rozwiń zwiń