Dziś w "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy relację ze spotkania z prof. Zygmuntem Baumanem, wybitnym socjologiem, filozofem, jednym z twórców postmodernizmu. Prof. Bauman w dniu swoich 85. urodzin odebrał medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", jest to odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Zygmunt Bauman był także gościem Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, gdzie wygłosił wykład na temat nowych mediów.
Z prof. Z. Baumanem i Michałem Merczyńskim, dyrektorem Narodowego Instytutu Audiowizualnego, rozmawiała Monika Pilch.
Mówiliśmy również o "Złotym Berle", nagrodzie Fundacji Kultury Polskiej, która w tym roku została przyznana Józefowi Wilkoniowi - mistrzowi ilustracji, malarzowi i rzeźbiarzowi. Artysta ten zilustrował ponad setkę książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i za granicą. Zajmuje się również scenografią (Teatr im. Horzycy w Toruniu, 1978) i projektowaniem gobelinów. Uczestniczył także w międzynarodowej akcji charytatywnej "Polscy Artyści Plastycy – Dzieciom", z której dochód przeznaczony jest na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy. Artystę wyróżniono za "twórczość pełną subtelnej równowagi pomiędzy perfekcyjną techniką tworzenia i prostotą humanistycznego przesłania".
O nagrodzie "Złote Berło" mówili Rafał Skąpski – prezes Fundacji Kultury Polskiej i członek kapituły nagrody, prof. Krzysztof Nitsch – twórca "Berła". Józef Wilkoń opowiadał o wskazanym przez siebie laureacie nagrody "Małego Berła" – Mateusza Dąbrowskiego, który z kolei mówił o swojej pracy. Rozmowy prowadziła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.
Przedstawiliśmy też pierwszy odcinek z cyklu "Historia wystawień Warszawianki", który będzie się pojawiać u nas w tym tygodniu codziennie. Okazją do rozmów o dramacie Wyspiańskiego jest 85. rocznica premiery radiowej "Warszawianki" i planowany na 29 listopada w Studiu im. Witolda Lutosławskiego spektakl będący kolejną adaptacją tego dzieła.
O początkach "Warszawianki" mówili prof. Barbara Osterloff, Iwona Malinowska i Tomasz Mościcki.
Program prowadził Piotr Matwiejczuk.