Władimir Sorokin "Cukrowy Kreml"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 22:12
Rosja 2028 roku, Wielki Mur Rosyjski, rządy i upadek tajemniczego Ojczulka. Fragmenty intrygujących opowiadań czyta Sławomir Orzechowski.
Audio

Jest rok 2028. Rosję od wszystkich sąsiadów odgradza wielki mur, paszporty uroczyście zniszczono na placu Czerwonym, władzę sprawuje monarcha. Wyczerpują się zasoby gazu, kończy się ropa naftowa, nadchodzi kryzys. Wreszcie – Ojczulek zostaje aresztowany. O tym, jak żyli oprycznicy XXI wieku, dowiedzieliśmy się już z poprzedniej książki Władimira Sorokina ("Dzień oprycznika"). Teraz poznajemy pozostałych mieszkańców tego świata – wiecznie głodnych bezdomnych, dziarskich zeków budujących Wielki Mur Rosyjski, nadworną inteligencję, zadowolonych z życia chłopów, dysydentów spędzających czas na nielegalnych rojeniach o zemście, zmęczonych opozycjonistów, którzy widzą się carobójcami tylko w okrutnych narkotycznych snach. Te obrazy i epizody łączy wspólny rytuał: oblizywanie cukrowych kopułek Kremla, który zarazem przyciąga i odrzuca, jak piernikowy domek - nęci, choć jest niebezpieczny. Nikt nie jest w stanie mu się oprzeć.

"Sorokin potrafi znakomicie bawić się literackimi stylami. Mówi się, że jest czołowym przedstawicielem rosyjskiego konceptualizmu, ale jego rola w literaturze jest znacznie większa. Zawdzięczamy mu renesans rosyjskiej powieści".
Wiktor Jerofiejew

Władimir Sorokin, "Cukrowy Kreml", tł. Agnieszka Lubomira Piotrowska
wydawnictwo: W.A.B., Warszawa 2011.

7-11 marca (poniedziałek-piątek), godz. 23:00

Czytaj także

Jak i dlaczego Dostojewski nie został poetą?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 06:48
Rosyjski pisarz przez całe życie twórczo romansował z poezją - cytował, przerabiał i oceniał poetów. Własnej twórczości poetyckiej nigdy jednak nie rozwinął na szerszą skalę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja śmiertelnie niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 14:20
Jeden z wierszy Osipa Mandelsztama spowodował zesłanie na katorgę jego autora. Innym wierszem - napisanym wbrew swoim ideałom - poeta próbował się ratować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemia pod stopami poety

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2011 12:10
Niedawno minęła 120. rocznica urodzin poety Osipa Mandelsztama. Na rozmowę z tłumaczem zbioru jego wierszy zaprasza Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń