"Dziennik czasu wojny". Ukraińska rzeczywistość z perspektywy zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 15:59
Od poniedziałku (24.02) w cyklu "To się czyta" przedstawiać będziemy "Dziennik czasu wojny" Andrieja Kurkowa - ukraińskiego pisarza, dziennikarza i autora scenariuszy. To kontynuacja "Dziennika inwazji", w którym autor udokumentował, co działo się w Ukrainie tuż przed rosyjską napaścią i przez pierwsze miesiące wojny. Fragmenty książki czytać będzie Sławomir Grzymkowski.
Sławomir Grzymkowski z książką Dziennik czasu wojny Andrieja Kurkowa
Sławomir Grzymkowski z książką "Dziennik czasu wojny" Andrieja KurkowaFoto: Piotr Podlewski/PR

Do czasu wojny Andriej Kurkow mieszkał w Kijowie wraz z żoną i trójką dzieci. Międzynarodową sławę przyniosły mu powieści, z których dziewięć zostało sfilmowanych. A "Jimi Hendrix we Lwowie" i "Srebrna kość" znalazły się na liście nominowanych do The International Booker Prize w 2023 i 2024 roku. "Szare pszczoły" natomiast zakwalifikowane zostały do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2024 r.

Dziennik numer 2

"Dziennik czasu wojny", którego fragmenty czytać będziemy w nadchodzącym tygodniu, to kontynuacja "Dziennika inwazji", w którym autor udokumentował, co działo się w Ukrainie tuż przed rosyjską napaścią i przez pierwsze miesiące wojny. Wspomnienia zawarte w drugiej części obejmują okres od 1 sierpnia 2022 roku do 22 kwietnia 2024.

W swoim dzienniku Andriej Kurkow przedstawia rzeczywistość kraju w stanie przedłużającej się wojny. Nie epatuje obrazami walk, ale pokazuje jak na ludzi wpływa stan ciągłego zagrożenia i świadomość , że każdy dzień pochłania coraz więcej ofiar. Pokazuje kraj i ludzi, którzy się nie poddają, walczą nie tylko na froncie, ale także na obszarach bezpośrednio nieobjętych działaniami wojennymi, starając się zwyczajnie żyć i przetrwać.

"Jestem pewien, że zwyciężymy"

"Mimo usilnych starań - pisze Kurkow - by żyć w miarę normalnie, pomimo bólu spowodowanego stratami i niepokoju o przyszłość, którą tak trudno sobie wyobrazić, Ukraińcy chcą pokazać światu, że się trzymają, że przeżyją i wygrają wojnę. Jestem pewien, że zwyciężymy. Już raz wygraliśmy, kiedy nie daliśmy Rosji odebrać sobie naszej stolicy, Kijowa. Wygraliśmy znowu, gdy wyzwoliliśmy niemal cały obwód charkowski od rosyjskiego najeźdźcy i zapobiegliśmy przejęciu przez Rosjan miasta. Wygraliśmy, kiedy oswobodziliśmy Chersoń. Ile jeszcze zwycięstw musimy odnieść, by ta wojna skończyła się raz na zawsze?".

Całkowity dochód ze sprzedaży książki papierowej oraz e-booka przekazany zostanie na działania fundacji Cultural Community Center SHELTER Plus z siedzibą w mieście Krzywy Róg w Ukrainie.

Książka ukazała się nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc, a jej fragmenty przeczyta w Dwójce Sławomir Grzymkowski.

***

Na audycję "To się czyta" zapraszamy od poniedziałku do piątku (24-28.02) w godz. 9.30-9.40. Cykl przygotowała Elżbieta Łukomska.

pg

Czytaj także

Michaił Zygar: Putin używa historii jako usprawiedliwienia dla wojny z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 14:00
- Zbigniew Brzeziński w 1997 roku napisał, że Rosja nigdy nie stanie się imperium bez Ukrainy. Jego książka "Wielka szachownica" stała się inspiracją dla grupy byłych oficerów KGB, wśród których był także Putin. Stąd polityka próby utrzymania Ukrainy w rosyjskiej strefie wpływów za wszelką cenę. Historia stała się więc użytecznym narzędziem - mówił w Dwójce Michaił Zygar, rosyjski pisarz i dziennikarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Tochman: nawet najmniejsza wpłata jest wielka, bo zmniejsza cierpienie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2024 13:44
- Współfinansujemy pomoc, która trafia do zwierząt, głównie psów i kotów, będących ofiarami wojny w Ukrainie - mówił w Dwójce Wojciech Tochman, pisarz i reporter, a także założyciel fundacji Klub "Heban".
rozwiń zwiń