W układaniu ramówki na urodziny swój udział mieli także Państwo, głosując na koncerty i słuchowiska, które nadajemy 1 marca. Wysłuchaliśmy m.in. występu Marii Mazzotty (Włochy) i Rediego Hazy (Albania) na XVIII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Antoni Libera: Dwójka to główna stacja, której słucham
Przez cały dzień spotykaliśmy się także ze specjalnymi gośćmi. O swojej przygodzie z Dwójką opowiadali: Bartek Wąsik, Marcin Zdunik, Krystyna Dąbrowska, Krzysztof Herdzin, Antoni Libera, Piotr Wierzbicki, Wanda Wiłkomirska, Ewa Pobłocka, Jadwiga Rappe, Władysław Kłosiewicz, Wojciech Michniewski, Krzysztof Jakowicz.
***
1 marca 1937 roku o godzinie 13.10 uruchomiono radiostację Warszawa II, nadającą dla stolicy i województwa warszawskiego i usytuowaną na Forcie Mokotowskim. Pracą rozgłośni kierował Zenon Kosidowski – pisarz, eseista i poeta. Początkowo Warszawa II nadawała około pięciu godzin dziennie – emisje rozpoczynano o godz. 14. Dominowały tematy lokalne, których nie poruszano na antenie ogólnopolskiej. Słuchacz otrzymywał również bogatą ofertę audycji muzycznych.
Popularnością cieszyły się dialogi Tadeusza Bocheńskiego (spikera rozgłośni warszawskiej) z Jerzym Rolandem (autorem tekstów, spikerem i aktorem). Źródłem inspiracji do tych audycji, pełnych ironicznego dowcipu, były kulturalne plotki w kawiarniach: Europejska oraz SIM (Sztuka i Moda – przy ul. Królewskiej w Warszawie, nazywanej też elitarnym salonem literacko-muzycznym stolicy). Kuźnią młodych talentów w stacji Warszawa II zajmował się "Kącik solisty". Rozgłośnia specjalizowała się również w nadawaniu słuchowisk na żywo w tzw. Teatrze Wyobraźni.
Od Warszawy II do Programu 2 PR
Lekki i wesoły ton stacji zmienił się w pierwszych dniach II wojny światowej. Gdy 6 września 1939 została zniszczona radiostacja w Raszynie, dzień później jej zadania przejęła właśnie stacja Warszawa II. To ona przekazywała wiadomości ze świata, informacje o tym, co dzieje się w stolicy, ogłaszała alarmy przeciwlotnicze i nadawała przemówienia Starzyńskiego. Pięć dni później została podpisana kapitulacja miasta, a 1 października Polskie Radio przeszło do konspiracji.
Po wojnie Program 2 odrodził się - już jako antena ogólnopolska - w 1949 roku.
Dziś Dwójka to największa filharmonia w kraju – transmituje i retransmituje kilkaset koncertów rocznie, wiele z nich współorganizuje. Na antenie Programu 2 melomani znajdą relacje z krajowych i europejskich festiwali muzyki nie tylko poważnej, ale także współczesnej, jazzowej czy folkowej.
Dwójka proponuje wiele audycji poświęconych szeroko rozumianej kulturze: literaturze, sztuce, życiu teatralnemu, filmowi czy historii. Na jej antenie prezentowane są nowości wydawnicze, literacka klasyka oraz słuchowiska w gwiazdorskich interpretacjach. Program 2 od lat jest jednym z najbardziej aktywnych uczestników Europejskiej Unii Nadawców.
***
mat. prasowe/mc/bch