Postać Maryny Miklaszewskiej, która związana była z Polskim Radiem, wspominała na antenie Polskiego Radia 24 zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji Magdalena Piejko.
"Miała serdeczny ton do nowo poznanych"
- Poznałyśmy się we Wrocławiu, wówczas gdy po katastrofie smoleńskiej zaprosiliśmy ją na jedno ze spotkań, na którym zadawaliśmy pytania dotyczące tragedii. Maryna miała serdeczny ton w stosunku do ludzi, których poznawała, przez co od razu złapałyśmy kontakt. To było także zaraz po tym, jak wydała powieść "Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera", moim zdaniem książkę taką troszeczkę zapomnianą - mówiła.
W latach 1977-1982 Maryna Miklaszewska pracowała w redakcji literackiej Programu 3. Polskiego Radia, z której została zwolniona w wyniku weryfikacji dziennikarzy w czasie stanu wojennego. Następnie współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność.
W latach 1989-1992 była redaktorką Programu 1. Polskiego Radia, a w czerwcu 1989 - autorką radiowych audycji wyborczych podczas wyborów parlamentarnych. Maryna Miklaszewska była współautorką libretta musicalu ''Metro'' - 1991, autorką książek ''Portret pamięciowy'' czy ''Wojtek z Armii Andersa''.
Do kwietnia 1987 roku była rozpracowywana przez Wydział II Departamentu III MSW w ramach SOR krypt. Kaseta. W 2001 roku wyróżniona została odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 roku odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
22:10 Magdalena Piejko.mp3 Magdalena Merta i Magdalena Piejko wspominają Marynę Miklaszewską (Polskie Radio 24/"Polki")
* * *
Audycja: Polki
Prowadziła: Magdalena Merta
Gość: Magdalena Piejko (zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji)
Data emisji: 21.05.2022
Godzina emisji: 08.06
IAR/nt