Organy nieograne

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 18:21
W audycji wróciliśmy do cyklu czwartkowych Nokturnów, z miejsca nadrabiając część letnich zaległości.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Wysłuchaliśmy organowej muzyki Kali Malone i Ellen Arkbro z płyt, które ukazały się w czerwcu, ale we wrześniu brzmią równie świeżo i aktualnie. To dwie kompozytorki i instrumentalistki pracujące w Szwecji udowadniają, że do długiej już historii organów da się jeszcze dopisać jakiś nowy rozdział. Nie są zresztą jedyne – w marcu na swoim albumie Sult z muzyką baletową instrument ten wykorzystywała także Norweżka Maja S.K. Ratkje (i do tej płyty także wrócimy). Do tego spora porcja nowości – głównie z okolic muzyki wykorzystującej drony. Ale wyjścia poza tę estetykę też były.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 23.00

mk/am

Zobacz więcej na temat: organy
Czytaj także

Muzyka organowa według Jerzego Gołosa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 11:37
W "Rozmowach po zmroku" wspominaliśmy postać Jerzego Gołosa - polskiego muzykologa, organologa, profesora dr. hab. nauk humanistycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joey DeFrancesco: organy są jak żywa istota

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:38
- Ludzie tacy jak Jimmy Smith czy Larry Young dokonali wielkich rzeczy w jazzie, a mimo to ludzie nie uważają organów za jazzowy instrument. Szkoda, bo w brzmieniu organów mnóstwo się dzieje, ich dźwięk cały czas się zmienia. To bardzo organiczny instrument, który odpowiada swojej nazwie - mówił w Dwójce jeden z najlepszych organistów jazzowych świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ORGANy PLUS+. Festiwal jak wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 12:30
- Organy w kościele Św. Trójcy w Gdańsku zostały zrekonstruowane w możliwie najwierniejszy sposób. Na dodatek znajdują się w przestrzeni, która nie została zniszczona w czasie wojny, więc jest to oryginalna akustyka tego kościoła. Co więcej, jedyne w Polsce lectorium, czyli miejsce, w którym normalnie wykonywano w kościołach muzykę, znajduje się właśnie tam - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, dyrektor imprezy.  
rozwiń zwiń