Jubileusz Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 13:37
Nestor polskiego jazzu skończył przedwczoraj 75 lat. Debiutował na historycznym I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku.

Zanim przejdziemy do jubileuszu, pierwszą część audycji poświęcimy wspomnieniu o Witoldzie Kujawskim, zmarłym 24 marca w wieku 83 lat kontrabasiście legendarnego zespołu Melomani. Muzyk dzisiaj został pochowany w Ostrowie Wielkopolskim.

Witold Kujawski to jeden z pionierów polskiego jazzu z czasów "katakumbowych bojów" pierwszej połowy lat 50. i "Tyrmandowskiej frenezji", której kulminacją był historyczny I Festiwal Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956 roku. Witold Kujawski był animatorem i popularyzatorem jazzu, łowcą młodych talentów. To właśnie on był odkrywcą Andrzeja Trzaskowskiego i Krzysztofa Komedy.

Dla Witolda Kujawskiego występ na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 był ukoronowaniem, zaś dla Jana Ptaszyna Wróblewskiego – startem. Tam właśnie nestor polskiego jazzu debiutował jako saksofonista w Sekstecie Komedy.  Jan Ptaszyn Wróblewski w niedzielę 27 marca świętował jubileusz 75 urodzin.

Ponadto w audycji o niespodziewanej wizycie w Polsce Howarda Levy’ego, amerykańskiego wirtuoza harmonijki ustnej i pianisty, który wczoraj wystąpił w poznańskiej "Wadze", a dziś koncertuje solo w nowo otwartym warszawskim lokalu "Absurd". Powiemy także o koncertach Kurta Ellinga w Gorzowie Wielkopolskim (dziś, 29 marca wieczorem), oraz duetu Chick Corea & Gary Burton – wczoraj w Hali Stulecia we Wrocławiu, dziś w Auli UAM w Poznaniu.

Zaprasza Paweł Brodowski

29 marca (wtorek), godz. 22:05