Polscy jazzmani z obcym paszportem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 13:34
Laureat Oskara, Jung i Krupa. Okazuje się, że w jazzowym świecie naszych artystów jest więcej, niż to mogłoby się wydawać.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

Że Gene Krupa, John Medeski i David Kikoski mają polskie korzenie, nietrudno się domyślić. Prawdopodobnie każdy miłośnik jazzu w naszym kraju wie też, że Polakiem był Bronisław Kaper – nagrodzony Oscarem kompozytor muzyki filmowej, autor standardów "Invitation" i "On Green Dolphin Street". Czy lista jazzmanów o polskich korzeniach na tym się kończy? Ależ skąd!
Mało kto wie, że Victor Young (autor m.in. "When I Fall In Love”, "My Foolish Heart" i "Stella By Starlight"), chociaż urodził się w Chicago, był Polakiem, a wykształcenie muzyczne zdobywał jako Wiktor Jung w warszawskim konserwatorium. Ze starych mistrzów koniecznie należy wspomnieć o polskich korzeniach Woody’ego Hermana i wątku warszawskim w dziejach rodziny Benny’ego Goodmana.
Kto jeszcze? Ken Peplowski, Marylin Mazur, Jan Garbarek, Jason Adasiewicz, Rob Mazurek, Angelika Niescier — wątki do poruszenia mnożą się w miarę poszukiwań, więc ciekawej muzyki na pewno nie zabraknie. A zapraszając na środowy "Czas na jazz", chcielibyśmy przypomnieć tajemnicę, którą zdradził nam niedawno John Medeski: otóż matka Billy’ego Martina, perkusisty tria Medeski, Martin & Wood, jest Polką!
Na "Czas na jazz" zapraszają w środę (19.11) w godz. 22.15-23.15 Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński
improwizowane@polskieradio.pl
facebook.com/improwizowane


Zobacz więcej na temat: Jazz POLSKA
Czytaj także

Jerzy Milian o Komedzie oraz zabawie w kotka i myszkę z władzą

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 11:45
- Zasadniczo nie miałem przygód z władzą, ale w tamtych czasach graliśmy tak zwane "galówki”. W pierwszym rzędzie siadał pierwszy sekretarz i wtedy "portki były pełne” - wspomina Jerzy Milian, jeden z ostatnich żyjących Ojców Założycieli polskiego jazzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Milian. Życie jazzmana w czasach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 15:00
Ćwiczenia siłowe i kondycyjne dla wibrafonistów, coraz duszniejsza atmosfera na Jazz Jamboree, Bogusław Schaeffer - to zaledwie drobny wycinek tematów, jakie poruszyliśmy w drugiej części rozmowy z legendą polskiego wibrafonu jazzowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mike Reed: nienawidzę saksofonistów skupionych na warsztacie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 12:00
- Mam im ochotę powiedzieć: Wiesz co, gdybyśmy się spotkali przy piwie, pewnie byłbyś śmiertelnie nudny. I nie miałbyś nic do powiedzenia poza tym, jak smakuje piwo - mówił w Dwójce Mike Reed, jeden z najbardziej intrygujących artystów dzisiejszej sceny jazzowej.
rozwiń zwiń