Festiwal Jazztopad otwiera koncert dedykowany Ornette'owi Colemanowi – wybitnemu saksofoniście, uznawanemu za jednego z twórców i najwybitniejszych przedstawicieli free jazzu. Występ odbędzie się z udziałem Denarda Colemana – jego syna, a także Ambrose'a Akinmusira, Isaiaha Colliera i Jakoba Bro.
15:58 Poranek Dwójki 2024_11_15-08-31-55.mp3 Wrocławski Jazztopad - muzyczne święto pełne powrotów i debiutów (Poranek Dwójki)
Wieczór pamięci Ornette'a Colemana
- Nawiązujemy w ten sposób do koncertu Colemana, który miał się odbyć w 2012 roku. Niestety, ku wielkiemu zaskoczeniu, nie odbył się. To miał być ostatni europejski koncert Ornette’a Colemana. Przez lata pozostawałem w kontakcie z Denardo Colemanem, zresztą uczestniczyłem też w pogrzebie Ornette’a Colemana. I jakieś trzy lata temu wróciliśmy z Denardem do rozmów, jak celebrować we Wrocławiu Ornette’a. Wtedy pojawił się pomysł na ten projekt - wyjaśniał Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Jazztopad.
Czytaj też:
Jazz w połączeniu z klasyką
Projekt początkowo zainicjowała amerykańska grupa muzyków Bang on a Can, specjalizująca się w wykonawstwie współczesnym. To oni zamówili kilka aranżacji utworów z trzeciego krążka Colemana The Shape of Jazz to Come.
- To był punkt wyjścia. Z Denardo długo rozmawialiśmy, kto w tym składzie improwizującym powinien być, i udało nam się zaprosić fantastycznych artystów. Denardo jest liderem tego projektu, do tego Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej. Myślę, że zapowiada się fantastyczny wieczór, chociaż nietypowy, jeśli chodzi o Colemana. Ale to jeden z projektów, który w sposób organiczny łączy muzykę klasyczną, współczesną i improwizowaną - mówił dyrektor artystyczny wydarzenia.
90. urodziny Abdullaha Ibrahima
W tym roku na Festiwalu Jazztopad swoje 90. urodziny świętować będzie także południowoafrykański pianista i kompozytor jazzowy Abdullah Ibrahim. To jedna z ostatnich legend jazzu, a jego koncert wybrzmi na finał całego festiwalu.
- To jest artysta, o którym myślałem od wielu lat. Miał u nas wystąpić 11 lat temu, ale też do tego nie doszło. Na początku mojej przygody z festiwalem powstała taka lista marzeń, znajdują się na niej również nazwiska artystów, którzy są jeszcze z nami, ale już przestali koncertować. Ibrahim jest jednym z ostatnich, który dalej lata po świecie, koncertuje i jest w świetnej formie. Będzie z nami, solo, w sali głównej Narodowego Forum Muzyki. To będzie niesamowite przeżycie. Być może będzie też okazja, żeby się z nim spotkać i porozmawiać - zapowiedział Piotr Turkiewicz.
Jazztopad w Nowym Jorku
Jazztopad to jednak nie tylko jazz. To również znakomite projekty orkiestrowe, łączenie muzyki jazzowej ze współczesną, a także klasyczną. W projektach bierze udział m.in. jeden z wiodących polskich kwartetów Lutosławski Quartet, który w ramach festiwalu koncertuje również w jego nowojorskiej odsłonie.
- Mija już dziesięć lat, od kiedy organizujemy Jazztopad w Nowym Jorku. Kiedyś premiery odbywały się we Wrocławiu, a później prezentowaliśmy je w Nowym Jorku. Od kilku lat premierowe zamówienia odbywają się w Nowym Jorku, co jest ważne, bo żeby przebić się przez natłok nowojorskich wydarzeń artystycznych, cenni artyści naszego festiwalu muszą mieć premiery właśnie tam.
21. odsłona Festiwalu Jazztopad potrwa do 24 listopada. Wybrane koncerty będą retransmitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Roch Siciński
Goście: Piotr Turkiewicz (dyrektor artystyczny Festiwalu Jazztopad)
Data emisji: 15.11.2024
Godz. emisji: 8.30
am/dz/wmk