Aga Mikolaj o pieśniach Albana Berga
Aga Mikolaj była stałym gościem najważniejszych na świecie sal koncertowych, gdzie interpretowała mistrzowskie dzieła m.in. Bacha, Mozarta, Mahlera, Brahmsa, Verdiego, Szymanowskiego, Poulenca, Dvořáka, Richarda Straussa, Wagnera, jak również Zemlinskiego, Brittena, Pendereckiego czy Glanerta.
06:12 Kanon 12.11.2021 Nentwig.mp3 Wojciech Nentwig: Aga Mikolaj była osobą bardzo skromną (Kanon Dwójki)
Jej droga artystyczna, jak wspominał Wojciech Nentwig, rozpoczęła się w Poznaniu, gdzie studiowała u legendarnej Antoniny Kaweckiej. - Poznań ukształtował jej osobowość artystyczną. Studia, debiut na scenie Teatru Wielkiego, wiele występów - była fantastyczną osobą, lubiącą wspominać te czasy młodości. To tutaj poznała Karla Sollaka, który został jej mężem. Z pewnością Poznań był jej ulubionym miejscem - podkreślił dyrektor Filharmonii Poznańskiej.
06:00 Kanon 12.11.2021 Kryger.mp3 Urszuka Kryger: Aga Mikolaj była artystką profesjonalną (Kanon Dwójki)
Jedną z artystek, współpracujących z sopranistką jeszcze w czasach młodości, była Urszula Kryger. - Agnieszka pozostanie w mojej pamięci jako osoba niezwykle miła, przyjacielska, pełna życia i energii. Wszystkie spotkania z nią i koncerty, które wspólnie śpiewałyśmy, to zawsze była przygoda osób, które świetnie się rozumieją i wiedzą, po co się znalazły w tym miejscu, co mają robić. To było bardzo przyjemne. To była artystka w pełni profesjonalna - wspominała.
***
Aga Mikolaj urodziła się w Kutnie. Studiowała w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (w klasie śpiewu prof. Antoniny Kaweckiej), a następnie kontynuowała naukę w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Karierę rozpoczęła w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie śpiewała partie m.in. Hrabiny w "Weselu Figara", Paminy w "Czarodziejskim Flecie" i Racheli w "Żydówce".
Była członkinią ensamblu solistów Bayerische Staatsoper w Monachium. Brała też udział w kursach mistrzowskich m.in. z Renatą Scotto i z Elisabeth Schwarzkopf. Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami, m.in. Danielem Barenboimem, Gustavo Dudamelem, Sir Markiem Elderem, Zubinem Metha, Davidem Stahlem czy Krzysztofem Pendereckim.
***
Tytuł audycji: Kanon Dwójki
Prowadzenie: Andrzej Sułek
Data emisji: 12.11.2021
Godzina emisji: 10.00
am