Dlaczego pisarz nie skierował się z Italii wraz z Giedroyciem, Czapskim i Hertzami pod Paryż, a zdecydował się na wyjazd do Londynu? Jaki wpływ na to miała żona Krystyna, a w jakim stopniu zadecydowały ambicjonalne napięcia pomiędzy Gustawem Herlingiem-Grudzińskim a Jerzym Giedroyciem? Bo stworzenie literackiego pisma to w większej mierze idea Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który był współredaktorem pierwszego, rzymskiego jeszcze numeru "Kultury". Jerzy Giedroyc w tamtym czasie stawiał na polskojęzyczne wydawnictwo książkowe.
Opowiadaliśmy także o powstawaniu "Innego świata" i jego pierwszym wydaniu, które ukazało się najpierw po angielsku (w 1951) w przekładzie utalentowanego tłumacza i erudyty Andrzeja Ciołosza, a przedmowę napisał Bertrand Russell. Wszystkie kolejne angielskie wydania tej książki ukazywały się w przekładzie Ciołkosza i z przedmową noblisty.
Mówiliśmy również o fragmentach, które ukazywały się w "Wiadomościach" Grydzewskiego i "Robotniku" Adama Ciołkosza, o pięknym geście malarza Tadeusza Piotra Potworowskiego, który na czas pisania książki udzielił pisarzowi i jego żonie Krystynie gościny i dyskutował z nim o tropach i kluczach literackich, które pozwoliłyby przełożyć doświadczenie gułagu na język literatury.
Gościem audycji był prof. Zdzisław Kudelski.
***
Tytuł audycji: Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
Przygotowała: Anna Lisiecka
Data emisji: 24.05.2019
Godzina emisji: 14.45