Zofia Chądzyńska. Wytłumaczyć życie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 22:30
W związku z 10. rocznicą śmierci Zofii Chądzyńskiej zapraszamy do wysłuchania archiwalnych, znakomicie opowiedzianych wspomnień – cenionej tłumaczki (Cortázara, Márqueza, Borgesa), a także pisarki.
Audio
  • Zofia Chądzyńska o dzieciństwie i młodości w Warszawie (PR, 1994)
  • Zofia Chądzyńska o swoich przeżyciach wojennych (PR, 1994)
  • Zofia Chądzyńska o wyjeździe z Polski do Paryża, początkach w Argentynie i fascynacji pewną książką (PR, 1994)
  • Zofia Chądzyńska wspomina argentyńskich pisarzy: Jorge Luisa Borgesa i Julia Cortázara, których dzieła tłumaczyła na język polski (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Zofia Chądzyńska o swojej znajomości z Witoldem Gombrowiczem (PR, 1994)
Zofia Chądzyńska. Fragm. okładki książki Nie wszystko o moim życiu, wyd. Akapit Press
Zofia Chądzyńska. Fragm. okładki książki "Nie wszystko o moim życiu", wyd. Akapit PressFoto: mat. prasowe

Wśród najwcześniejszych wspomnień odnajdywała dwie postaci: Rubinsteina, z którym przyjaźnił się jej ojciec (pożyczył pianiście frak na pierwszy występ w Łodzi) i Piłsudskiego, który po powrocie z Magdeburga do Warszawy zamieszkał po sąsiedzku (przez adiutanta pożyczył od nich termometr – nigdy go już nie oddał).

Studia ekonomiczne zwieńczyła pracą magisterską o fascynującym tytule "Kartele i trusty".

Dzięki przypadkowemu spotkaniu z Franciszkiem hrabią Potockim z Nieborowa dostała pracę w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Posadę straciła – postawiono jej kuriozalny zarzut popełnienia "czynu niemoralnego"…

Starając się o inną pracę, przypadkowo poznała Brunona Schulza, który ofiarował jej teczkę z rysunkami. Jakimś cudem materiały ocalały z Powstania.

Podczas wojny, na początku 1940 roku, trafiła do Pawiaka, gdzie spotkała m.in. Stanisława Dygata. Po 6 miesiącach, na dzień przed pierwszym wielkim transportem więźniów Pawiaka do Oświęcimia, została uwolniona.

To tylko część bogatego życiorysu Zofii Chądzyńskiej, której wspomnienia będzie można wysłuchać od poniedziałku do piątku na antenie Dwójki.

23-27 września (poniedziałek-piątek), godz. 11.45

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Andrzej Łapicki: refleksje czarującego erudyty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 12:00
- Nie przywiązuję większej uwagi do etykiety amanta. Jeśli udało mi się przełamać ten stereotyp, to uważam to za swój sukces - w pierwszą rocznicę śmierci Andrzeja Łapickiego w cyklu "Głosy z przeszłości" przypominaliśmy jego gawędy o życiu i pracy w teatrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie chciałem być artystą". Opowieści Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:00
Przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń