Lech Emfazy Stefański – pisarz, publicysta, tłumacz literatury pięknej, autor i współautor książek z dziedziny parapsychologii i zjawisk paranormalnych, aktor i reżyser (współtwórca Teatru na Tarczyńskiej) – zmarł 21 grudnia 2010 roku.
W tym tygodniu przypominamy nagrane w 2002 roku gawędy emitowane wówczas w cyklu "Zapiski ze współczesności".
W pierwszej gawędzie Lech Emfazy Stefański wspominał przedwojenne czasy wczesnej młodości, zainteresowanie chemią, telewizją i mikroskopem, które to pasje znalazły odbicie w późniejszej twórczości, między innymi w ksiązkach dla młodzieży: "Alchemicy" i "Biały pył" (podstawie tej ostatniej ksiązki powstał pierwszy polski serial telewizyjny).
W drugiej gawędzie była mowa o fascynacji Witkacym i malarstwem, o studiach w Akademii sztuk Pięknych i czasach socrealizmu
W trzeciej gawędzie Lech Emfazy Stefański opowiadał o swoim zainteresowaniu wiedzą tajemną, parapsychologią, hipnozą i autohipnozą.
W czwartej gawędzie Lech Emfazy Stefański opowiadał o Teatrze na Tarczyńskiej, współpracy z Mironem Białoszewskim i Bogusławem Choińskim i powstawały "Wyprawy krzyżowe" Białoszewskiego.
Ostatnia gawęda Lecha Emfazego Stefańskiego poświęcona była książce "Od magii do psychotroniki", o widzeniu skórą i o jasnowidzeniu.