Trzeba iść – Zapasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 20:00
-Trzeba iść i być wiernym - cytował Zbigniew Zapasiewicz swojego ulubionego poetę Herberta. - Tyrmand, Słonimski i Romain Gary uczyli się w szkole założonej przez mojego dziadka – mówił w pierwszym odcinku ”Głosów z przeszłości”.
Audio
  • Pierwsza część wspomnień Zbigniewa Zapasiewicza (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Trzeba iść  Zapasiewicz
Foto: fot. PR

Zgodnie z tym, co jego ulubiony poeta Zbigniew  Herbert mówi w wierszu ”Przesłanie”, Zapasiewicz zawsze starał się iść naprzód bez względu na trudności i kłopoty. Ojca, który był z wykształcenia dziennikarzem, a z temperamentu politycznym działaczem, stracił w wieku dwóch i pół roku. – Jednak rodzina matki, Kreczmarowie, tak się mną i matką zajęła, że nigdy nie odczuwałem samotności - wyznał.
Dwaj bracia matki to znany aktor Jan Kreczmar, który był także rektorem PWST oraz  Jerzy -  filozof, eseista i pedagog. Trzeci brat miał na imię Tadeus . Dziadek założył słynne przed wojną gimnazjum Kreczmara, w którym uczyli się Leopold Tyrmand, Jerzy Słonimski i Romain Gary. - Rodzina zołała uratować wielu Żydów - ujawnił aktor.
Wspominał  sprzedawanie jajek na targu w podwarszawskim Józefowie tuż po wojnie i wyjazd do Lublina, a jeszcze wcześniej do Łodzi, gdzie przeniosło się całe życie artystyczne zburzonej stolicy. -Wydawała mi się wtedy metropolią niczym Paryż, jeździły tam przecież tramwaje – mówił.
Aktor opowiadał też jak po pięćdziesięciu latach spotkał Wiesię Magłowską, swoją pierwszą szkolną miłość.

Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

Skwarnicki: Tygodnikowi Powszechnemu oddałem się w całości

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:00
- W Tygodniku nigdy nie skłamaliśmy, choć nie mogliśmy nigdy powiedzieć całej prawdy – tak swoją pracę w "Tygodniku Powszechnym” wspominał w archiwalnym nagraniu Marek Skwarnicki - zmarły w marcu tego roku poeta, prozaik, tłumacz i publicysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Mikke - strażnik pamięci o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 22:30
Bohaterem "Głosów z przeszłości" będzie adwokat i działacz społeczny, zaangażowany w ujawnienie zbrodni katyńskiej. Zginął przed trzema laty w katastrofie smoleńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatralni mistrzowie Zofii Rysiówny

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 10:00
Podczas wakacji w cyklach "Zapiski ze współczesności" i "Głosy z przeszłości" przypomnimy słuchaczom gawędy aktorów. Zaczynamy od wspomnień Zofii Rysiówny, nagranych w 1999 roku.
rozwiń zwiń