Andrzej Łapicki: refleksje czarującego erudyty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 12:00
- Nie przywiązuję większej uwagi do etykiety amanta. Jeśli udało mi się przełamać ten stereotyp, to uważam to za swój sukces - w pierwszą rocznicę śmierci Andrzeja Łapickiego w cyklu "Głosy z przeszłości" przypominaliśmy jego gawędy o życiu i pracy w teatrze.
Audio
  • Andrzej Łapicki o domu rodzinnym (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Andrzej Łapicki o łatce amanta (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Andrzej Łapicki o swoich mistrzach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Andrzej Łapicki o pracy z Andrzejem Wajdą i tym kim mógłby być, gdyby nie wybrał teatru (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Andrzej Łapicki o tym, co ciągnie młodych do teatru i jak trudno jest tam pracę utrzymać (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Andrzej Łapicki
Andrzej Łapicki Foto: PAP/Zygmunt Januszewski

- Za kulisami, w fotelu, Andrzej Łapicki siedział już w kostiumie. Miał taki zwyczaj. Nawet na dwie sceny przed swoim wejściem słuchał jak grają, żeby wejść w tym nastroju. Nie wyskakiwał na scenę, jak to się zdarza czasem aktorom, tylko zbierał skupienie - tak wybitnego aktora, zmarłego 21 lipca 2012 roku, wspominał w Dwójce przyjaciel z teatru, Jarosław Gajewski.

Andrzej Łapicki do końca swoich dni powtarzał, że teatr to jest słowo, że od słowa wszystko się zaczyna. Pietyzmem w podejściu do tej materii naznaczona była każda jego rola. Tym jak mówił, zmuszał publiczność do myślenia.

Poza teatrem jego drugą miłością była piłka nożna. Do legendy powojennego życia Warszawy przeszły namiętne futbolowe dyskusje prowadzone przez Łapickiego z Tadeuszem Konwickim i Gustawem Holoubkiem przy stoliku w Kawiarni Czytelnik.

W młodości chciał być poetą lub dziennikarzem. Na próby niezależnego teatru trafił trochę przez przypadek. Jako aktor z łatwością zdobył sobie przychylność płci pięknej. Kreowano go na największego polskiego amanta w kinie powojennym. “Nie jest to rzecz, do której bym przywiązywał, tak naprawdę największą wagę. Właśnie, jeżeli udało mi się przełamać ten stereotyp parę razy, to uważam za swój sukces, za swoje osiągniecie” – stwierdzał w jednym z wywiadów.

Na gawędę jednego z najwybitniejszych polskich aktorów XX wieku w audycji "Głosy z przeszłości" zapraszała Anna Lisiecka.

***
Andrzej Łapicki był aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem teatralnym, profesorem oraz rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, posłem na Sejm RP. Przez wiele lat pracował jako lektor Polskiej Kroniki Filmowej. Miłośnicy kina znają go z ról m.in. w "Ziemi obiecanej", "Wszystko na sprzedaż" oraz "Wesela".

Czytaj także

Gustaw Holoubek: piłka nożna jest jak poezja

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 17:59
W Dwójce przez cały tydzień mamy okazję wysłuchać z radiowych archiwów wspomnień samego Gustawa Holoubka. Wybitny aktor opowiadał między innymi o… kibicowskich pasjach i znaczeniu przyjaźni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatralni mistrzowie Zofii Rysiówny

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 10:00
Podczas wakacji w cyklach "Zapiski ze współczesności" i "Głosy z przeszłości" przypomnimy słuchaczom gawędy aktorów. Zaczynamy od wspomnień Zofii Rysiówny, nagranych w 1999 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Zapasiewicz: najlepszy błazen i inteligent

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 19:00
Nigdy nie uważał, że osiągnął szczyty zawodu aktorskiego. Stworzył wiele kreacji scenicznych i filmowych. W każdej starał się pokazać racje i przyczyny postępowania swojego bohatera. Zapraszamy do wysłuchania pięciu gawęd o jednym z najlepszych polskich aktorów XX wieku.
rozwiń zwiń