Bohaterką "Zapisków ze współczesności" była Elżbieta Sikora - kompozytorka od lat dzieląca swój czas między Polskę i Francję. Urodziła się w 1943 roku we Lwowie. Ukończyła studia na Wydziale Reżyserii Muzycznej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W latach 1968-70 studiowała muzykę elektroakustyczną w Paryżu, w Groupe de Recherchers Musicales, pod kierunkiem Pierre’a Schaeffera i Francoisa Bayle’a. W 1973 roku, jako studentka kompozycji warszawskiej PWSM, założyła wraz z dwoma kolegami Krzysztofem Knittlem i Wojciechem Michniewskim grupę kompozytorską KEW.
- Mimo, że nasza współpraca trwała tak naprawdę tylko dwa lata, to do dzisiaj jesteśmy jakiś symbolem, znakiem wywoławczym. Ta grupa to była chyba jedna z najlepszych decyzji, jakie w życiu podjęłam - wspominała Elżbieta Sikora.
Od 1981 roku artystka mieszka we Francji. Zdobyła wiele nagród kompozytorskich, była profesorem Konserwatorium w Angoulême, gdzie prowadziła zajęcia z kompozycji muzyki elektroakustycznej oraz warsztaty dźwiękowe. W 1995 roku Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie wystawił kompozycję Elżbiety Sikory "Wyrywacz serc" w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Z kolei opera "Madame Curie" miała prapremierę 15 listopada 2011 roku w Sali UNESCO w Paryżu. Polskie prawykonanie odbyło się 25 listopada tego samego roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
W 2014 roku otrzymała medal Gloria Artis Ministerstwa Kultury. Elżbieta Sikora była w latach 2011-2017 dyrektorem artystycznym festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu. Jej utwory wydawane przez PWM i Chant du Monde są wykonywane na całym świecie. Wiele z nich ukazało się na płytach.
W trakcie Dwójkowej gawędy Elżbieta Sikora wspominała m.in. swe dzieciństwo i czasy studenckie.
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowała: Beata Stylińska
Gość: Elżbieta Sikora (kompozytorka)
Data emisji: 21-25.10.2019
Godzina emisji: 12.45
pg/am