Marcin Rupociński i jego wyjątkowa twórczość

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 12:38
Za nami spotkanie z Marcinem Rupocińskim, artystą starającym się łączyć świat sztuk wizualnych z muzyką przeznaczoną na chór, instrumenty oraz elektronikę.
Koncert zespołu Marcina Rupocińskiego
Koncert zespołu Marcina RupocińskiegoFoto: Marcin Rupociński

Marcin Rupociński gra w zespole laptopowym i działa między dwoma światami - przełamuje bariery między artystami sztuk wizualnych (Akademia Sztuk Pięknych) a kompozytorami (Akademia Muzyczna) - uczelniami Wrocławia. 

Jaka jest jego twórczość?

Zapraszamy na spotkanie z artystą i jego muzyką przeznaczoną na chór (wyk. Camerata Silesia) oraz instrumenty, chór, elektronikę (wyk. Aleksandra Rupocińska - klawesyn, Marek Andrysek - akordeon, Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki, Marcin Bortnowski, Stanisław Krupowicz) i... starogreckie teksty - "dCoding - John", "eulogetos".

***

Muzyka i fotografia

Marcin Rupociński jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu gdzie studiował kompozycję początkowo w klasie prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, a następnie prof. Stanisława Krupowicza. Fotografii uczył się w studium Pho-Bos (dyplom z wyróżnieniem w pracowni Natalii Lach-Lachowicz) oraz Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Jako stypendysta IRCAM uczestniczył w warsztatach muzyki komputerowej w Helsinkach i Paryżu. Jest dwukrotnym stypendystą MKiDN oraz ZAIKS. W 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w zakresie kompozycji. 

Zespół laptopowy

Wraz z Cezarym Duchnowskim założył w 1997 roku grupę Morphai, której celem jest realizowanie projektów audiowizualnych. Jego utwory prezentowane były m.in. na festiwalach: Musica Polonica Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, Media Art Biennale WRO, Audio Art, Warszawska Jesień, Beijing Modern, Alkagran. Od 2009 roku współtworzy zespół Laptop Ensemble, którego repertuar stanowi muzyka elektroakustyczna tworzona przez członków zespołu.

Teatr, grafika i kompozycja

Współpracował z wieloma teatrami m.in. z Teatrem Rozmaitości w Warszawie, Narodowym Teatrem Starym w Krakowie i Laboratorium Dramatu w Warszawie. Obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz wykładowca w Katedrze Kompozycji Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

(informacja ze strony internetowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu)


Posłuchaj
59:25 2022_06_08 22_00_10_PR2_Nowa_Polska.mp3 Marcin Rupociński i jego wyjątkowa twórczość (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 8.06.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Rafał Janiak - kompozytor, który czerpie z tradycji muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 08:40
W przededniu 36. urodzin artysty w audycji z cyklu "Nowa Polska" zaprosiliśmy na spotkanie z Rafałem Janiakiem i jego bardzo zróżnicowaną pod względem formy muzyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smyczki w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 00:55
Przekładanie na dźwięki pędu maszyn w sonacie George'a Antheila sprzed 100 lat - to ZACHWYCAJĄCE nowe nagranie skrzypaczki (Patricia Kopatchinskaja) i pianisty (Joonas Ahonen); rozpływające się w "teraźniejszości, która jest wiecznością". Tak zapowiada się utwór "Nunc fluens. Nunc stans" z nowej płyty litewskiej kompozytorki Zibuokle Martinaityte.
rozwiń zwiń