- Dobrawa Czocher jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
- W roku 2015 ukazał się debiutancki album Czocher zarejestrowany wraz z pianistką Hanią Rani. Zatytułowany "Biała flaga" zawierał piosenki pochodzące z repertuaru zespołu Republika.
- Aktualnie artystka pracuje nad nową płytą i przygotowuje się do Timeless Film Festival.
Kim jest Dobrawa Czocher?
Dobrawa Czocher urodziła się w roku 1991 w Tczewie. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła już w dzieciństwie. Kształciła się m.in. na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie Piotra Hausenplasa. Na swoim koncie ma trzy albumy. W roku 2013 wystąpiła podczas Festiwalu Filmu Niemego, wykonując na żywo muzykę do jednego z filmów. Aktualnie przygotowuje się do Timeless Film Festival.
19:05 2024_03_18 14_21_33_PR1_Muzyczna_jedynka.mp3 Dobrawa Czocher: zwykłam mówić, że to wiolonczela mnie wybrała (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Czym jest Timeless Film Festival?
Timeles Film Festival (8-15 kwietnia) to wydarzenie, które powstało, by "ponownie wprawić w ruch klasykę kina". W programie m.in. retrospektywy wybitnych twórców i twórczyń kina światowego i polskiego, dokumenty o kinie czy sekcje poświęcone artystom i artystkom awangardowym. Pomysłodawcą i założycielem festiwalu jest Roman Gutek, twórca Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
W sekcji muzycznej festiwalu artyści zostali poproszeni o skomponowanie własnej ścieżki dźwiękowej do filmów, nie tylko niemych. Dobrawa Czocher jest odpowiedzialna za skomponowanie muzyki do obrazów Germaine Dulac, francuskiej reżyserki i scenarzystki filmowej, teoretyczki i pionierki awangardy w kinie. - To kobieta, która stworzyła mnóstwo filmów. One nie są łatwe w tym pierwszym odbiorze - zwraca uwagę Czocher.
Zobacz także:
Jak po latach komponować muzykę do filmów?
W filmach Germaine Dulac silnie obecny jest surrealizm. Do najbardziej znanych dzieł należą "Uśmiechnięta pani Beudet" oraz "Muszelka i pastor". - Pomyślałam sobie, że w zasadzie do tego wyzwania przygotowywałam się całe życie. Przy muzyce klasycznej, z mapy w postaci nut, musiałam interpretować surrealistyczny język. Tam nie było nic wytłumaczone. Musiałam te stany kompozytora przenosić za pomocą swojego instrumentu w dźwięki - analizuje.
W tym przypadku artystka dysponuje nie nutami, ale obrazem, pewną historią i symbolami. - Szukam do tego oprawy muzycznej - podkreśla. Dodaje, że podczas pracy nad filmami Dulac uświadamia sobie, ile dodatkowych możliwości daje gra na wiolonczeli. - Jest również doskonałym sprzętem do tego, żeby pokazać brud, trud, pragnienie nie do osiągnięcia, które nas uwiera - przekonuje w Programie 1 Polskiego Radia.
---
Koncert Dobrawy Czocher odbędzie się w piątek (12 kwietnia) o godz. 20 w Muzeum POLIN.
***
Gość: Dobrawa Czocher (wiolonczelistka, kompozytorka)
Godzina emisji: 13.18
wmkor