XXV Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej. "Wspólne dobro"
Simon Standage jest jednym z gości XXV Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Warszawie. To już zresztą tradycja. Od 1994 roku, kiedy wydarzenie to odbyło się po raz pierwszy, dyrygent niemal co roku pojawia się latem w Polsce. - Agatę Sapiechę (dyrektor artystyczną Akademii - przyp. red.) poznałem, gdy po raz pierwszy przyjechała do Drezna. Była wówczas moją studentką, to był chyba rok 1992. Niedługo potem Agata zaprosiła mnie do Wilanowa. Od tamtej pory uczestniczę w tym wydarzeniu przygotowując program, a także prowadząc kursy dla młodych muzyków - tłumaczył gość Dwójki.
Jak podkreślał dyrygent, zawsze ważną częścią ruchu wykonawstwa historycznego była misja. - Ten rodzaj gry to już nie lokalna nowinka, a cała, wielka część wykonywania muzyki, która jest w głównym nurcie. Gdziekolwiek muzyka na dawnych instrumentach jest publicznie wykonywana na żywo, tam także prowadzone są działania edukacyjna. Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej jest tego doskonałym przykładem - przekonywał Simon Standage.
Jak zburzenie muru berlińskiego wpłynęło na rozwój zainteresowania grą na instrumentach dawnych? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z Agatą Sapiechą, która wspólnie z Simonem Standagem poprowadziła we wtorek (17.07) koncert "Oratorium" Johanna Adolfa Hassego w ramach XXV Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.
***
Prowadzi: Grzegorz Dąbrowski
Goście: Simon Standage (dyrygent, skrzypek), Agata Sapiecha (skrzypaczka, dyrektor artystyczna Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej)
Data emisji: 17.07.2018
Godzina emisji: 21.50
Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".
pg/mko