Aktualnie w kinach mamy nowy film Ariego Astera "Midsommar. W biały dzień", estetycznie bliską doskonałości historię rozgrywającą się podczas pogańskiego święta gdzieś w Szwecji.
A na przeciwnym biegunie jest "Laleczka", mówiąca głosem Marka Hamilla, która, panując nad wszystkimi domowymi urządzeniami, nadaje sobie imię (znaczące) Chucky i próbuje tylko być najlepszym przyjacielem swojego nastoletniego właściciela.
To zresztą nie jedyna lalka, która przysporzy kłopotów swoim właścicielom.
Nawiedzone domy, łowcy wampirów, zombie czy opętane dziewczynki – czym żywi się horror i dlaczego nas tak pociąga? O tym w "Klubie Trójki" mówili dr Jacek Rokosz ze Szkoły Filmowej w Łodzi, twórca cyklu "Najgorsze filmy świata", znawca kina gatunkowego oraz z Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca przygotowujący książkę o horrorze, i Bartek Czartoryski, krytyk filmowy i tłumacz.
– Widzowie zgadzają się na to, że będą straszeni. Twórcy i odbiorcy umawiają się na daną konwencję – zaznaczył w audycji Tomasz Kolankiewicz.
– Czego się boimy i czego w horrorach szukamy? Myślę, że ile osób zapytamy, to tyle dostaniemy odpowiedzi. Jeden boi się zombie, drugi duchów, a trzeci wampirów – dodał Bartek Czartoryski.
– Ten gatunek próbuje komentować jakieś fobie i lęki ludzi, którzy żyją w określonych czasach. Na przykład horrory Universalu swój sukces zawdzięczają również temu, co wydarzyło się w Ameryce, a chodzi mi o kryzys gospodarczy w 1929 roku – podkreślił Jacek Rokosz.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Edyta Kocemba
Goście: dr Jacek Rokosz (Szkoła Filmowa w Łodzi, twórca cyklu "Najgorsze filmy świata", znawca kina gatunkowego), Tomasz Kolankiewicz (filmoznawca przygotowujący książkę o horrorze), Bartek Czartoryski (krytyk filmowy i tłumacz)
Data emisji: 9.07.2019
Godzina emisji: 21.09
kw/mk