Autor audycji uważa puzon za instrument niesamowity. - Jego ton jest uroczysty, wzniosły, podniosły. Grupa tych instrumentów brzmi jak najwspanialszy anielski chór. Puzonami zajęliśmy się w kolejnym "Karnawale instrumentów", słuchaliśmy muzyki, przyglądaliśmy się partyturom i traktatom na temat pisania na puzony - zapowiadał.
Puzon, należący do grupy instrumentów dętych blaszanych, najbardziej spokrewniony jest z rodziną trąbek, z której wyodrębnił się około XIII wieku, kiedy proste dotychczas trąbki zaczęto budować w kształcie litery S. Trąbki, wydłużając się coraz bardziej, przybrały nową postać: środkowy odcinek rury stał się prosty, a części zakrzywione przybrały w stosunku do niego położenie równoległe. Na tym etapie puzon wykształcił się jako największa rozmiarami trąbka.
Postać, z której wywodzą się bezpośrednio instrumenty współczesne, otrzymał najprawdopodobniej w XV wieku, choć te dawniejsze (renesansowe i barokowe) miały inną menzurę, a więc i brzmienie.
Pierwszy zachowany egzemplarz tego instrumentu jest przechowywany w Germanisches Nationalmuseum. Pochodzi z roku 1551 i został wykonany przez Erasmusa Schnitzera. Od 1820 pojawiła się wersja zaworowa.
59:44 2022_01_07 22_00_53_PR2_Karnawał_instrumentów.mp3 Puzon - instrument niesamowity (Karnawał instrumentów/Dwójka)
***
Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Czym jest i na czym polega instrumentacja?
W audycji przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.
Do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji udajemy się w każdy piątek.
***
Tytuł audycji: Karnawał instrumentów
Prowadził: Łukasz Borowicz
Data emisji: 7.01.2021
Godzina emisji: 22.00