Adam Golka: choć urodziłem się w Stanach, czuję się Polakiem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 11:00
- Wychowałem się, mówiąc w domu tylko po polsku. Dopiero w szkole nauczyłem się angielskiego. Czuję się absolutnie Polakiem. Jest to również bardzo ważna część mojego życia zawodowego, bo muzyka polska i fortepian to prawie synonim. To dzięki Chopinowi pokochałem fortepian, jest to część mojej duszy - mówił w Dwójce Adam Golka, pianista, kompozytor i filmowiec.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Muzyczne korzenie

Przedstawia się jako pianista polsko-amerykański. Mieszka w Nowym Jorku, jest wykładowcą w College of the Holy Cross w Worcester i artystą rezydentem tej uczelni.

Adam Golka urodził się w 1987 roku. Pochodzi z muzycznej rodziny. - Mój brat Tomasz grał na skrzypcach, a teraz głównie dyryguje i komponuje. Mój tata pracował nawet w budynku, w którym się teraz znajdujemy; grał w kwartecie puzonowym w latach siedemdziesiątych. Mama jest z kolei pianistką, skończyła liceum w Warszawie, a potem akademię w Gdańsku - wymieniał gość audycji Cafe "Muza".

Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała mu matka. Duży wpływ na osobowość artysty mieli prof. José Feghali i prof. Leon Fleisher, u którego muzyk studiował w Peabody Conservatory w Baltimore. Od ukończenia studiów (2012) pianista nieustannie doskonali umiejętności u takich mistrzów jak: András Schiff, Murray Perahia, Richard Goode, Alfred Brendel, Mitsuko Uchida.

Znakomity pianista, ceniony kameralista

Adam Golka jest laureatem znaczących nagród, takich jak Gilmore Young Artist, China Shanghai International Piano Competition czy American Pianists Association. Jego muzyczne doświadczenie poparte jest wieloma koncertami z orkiestrami, m.in.: szkocką BBC, zespołami w Atlancie, Houston, Dallas, Indianapolis, New Jersey, Phoenix, San Diego, Fort Worth, Vancouver, Seattle, Ottawie. 

Wystąpił z recitalami m.in. w Alice Tully Hall w Lincoln Center w Nowym Jorku czy w Małej Sali Concertgebouw w Amsterdamie. Grał na festiwalach w Gilmore, Nowym Jorku (New York City International Keyboard Festival), Newport, Dusznikach-Zdroju (2004) i innych.


Posłuchaj
61:09 2022_08_21 10_00_06_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z Adamem Golką, polsko-amerykańskim pianistą (Cafe "Muza"/Dwójka) 

Na debiutanckiej płycie artysty, wydanej przez londyńską firmę First Hand Records, znajdują się arcydzieła pianistyki: Sonata nr 1 C-dur op. 1 Brahmsa oraz Sonata nr 29 B-dur Beethovena – Hammerklavier.

Występ w ojczyźnie

Adam Golka przyszedł na spotkanie do radia z walizką, ponieważ prosto po audycji miał pociąg do Wrocławia. W przyszłym tygodniu polsko-amerykański pianista wystąpi na festiwalu Krzyżowa-Music.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Adam Golka (pianista, kompozytor, filmowiec)

Data emisji: 21.08.2022

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Dang Thai Son w Dusznikach-Zdroju: tu gramy dla ludzi, których kochamy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 11:00
- Wracam do repertuaru klasycznego. W moim wieku – a przekroczyłem już sześćdziesiątkę – to dobra droga. Czas pomału wracać do klasyki... - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Dang Thai Son, pierwszy pianista azjatycki, który zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). W poniedziałkowy wieczór (8.08) wystąpił na 77. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70. urodziny Jacka Kaspszyka. "Zawsze towarzyszyła mi polska muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 15:00
- Właściwie przez całą swoją karierę może nie tyle myślałem nacjonalistycznie, ile byłem zwrócony w stronę kompozytorów polskich. Byłem w komfortowej sytuacji, że w drugiej połowie XX wieku ze wszystkich krajów mieliśmy najwięcej wybitnych kompozytorów: Lutosławski, Górecki, Kilar, Penderecki, mógłbym wymieniać bez końca. Może dlatego polska muzyka zawsze mi towarzyszyła - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Jacek Kaspszyk, który 10 sierpnia skończył 70 lat.
rozwiń zwiń