Łukasz Chrzęszczyk: muzyka mnie do siebie zawołała [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 11:00
- Z jednej strony mamy warsztat, świadomość siebie, ale z drugiej strony to intuicja jest duchem sprawczym w muzyce. Na scenie są momenty, gdy dotykamy czegoś, co trudno określić słowami, a trafiają w to jedynie dźwięki, które słyszymy - mówił w Dwójce Łukasz Chrzęszczyk, pianista, solista i kameralista.

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

Rozważania nad sonatami Pendereckiego

Łukasz Chrzęszczyk, pianista, solista i kameralista, adiunkt w Katedrze Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie był gościem Marcina Majchrowskiego. Stopień doktora sztuki uzyskał w 2018 roku, na podstawie pracy poświęconej sonatom kameralnych na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego. - Z perspektywy wykonawcy to ciekawe pole do rozważań, przenikają się tam różne rzeczy. Czysta muzyczna warstwa, a z drugiej strony technologia dramaturgiczna, która tworzy zupełnie inny plan. To 35 minut muzyki, potężna forma - opisywał.

Motywująca presja

Mówił o presji i rywalizacji wśród muzyków. - To zawsze wiąże się z tym zawodem, gdzieś kończy się edukacja i trafiamy w trudne realia. Należy wyciągnąć z tego to, co ważne, motywację do dalszej pracy, jeszcze więcej wiatru w żagle. Nie żałuję udziału w konkursach, ale teraz z pewnością już bym się na to nie zdobył. Muzyka może być ucieczką od rzeczywistości, ale ważne jest w co uciekamy. Na początku to fascynująca podróż, tworzenie nowych światów. Ale potem aspekt techniczny się wyczerpuje i pytamy co dalej - powiedział Łukasz Chrzęszczyk

Jak oswoić język muzyki klasycznej?

Pianista opowiadał o emocjonalności w sztuce. - Często muzyka klasyczna wydaje się ludziom niedostępna, to są długie tradycje elitaryzmu. W moim odczuciu intelektualny aspekt odbioru muzyki nie musi być dominujący. Pójście w emocje nie powinno zawstydzać, najcenniejsza jest rozpiętość tego, co tzw. klasyka dotyka, poziom wyrafinowania naszych stanów i przeżyć. Wchodzimy w jakąś intymność z tym, co odbieramy, najważniejsze jest oswojenie z tym językiem - stwierdził rozmówca Marcina Majchrowskiego.

Czytaj też:

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat, początkowo u Elżbiety Saramy, później w PSM II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie mgr Andrzeja Domina. W 2014 ukończył studia pianistyczne na UMFC w klasach fortepianu profesora Piotra Palecznego i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. W lutym 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki; jego praca doktorska, poświęcona sonatom na skrzypce i fortepian K. Pendereckiego, otrzymała wyróżniające recenzje, umieszczające artystę w gronie najciekawszych polskich muzyków młodego pokolenia.

Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych m.in. Grand Prix, I Nagrody w kategorii duetów skrzypce – fortepian i wszystkich nagród specjalnych I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (2015); w swoim dorobku ma także nagrody i wyróżnienia konkursów takich, jak Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. St. Moniuszki w Rzeszowie (2019), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (2013), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012) i in.

Solo i kameralnie koncertuje w większości krajów Europy, współpracując z wieloma spośród najwybitniejszych polskich instrumentalistów; występował m.in. w Het Concertgebouw w Amsterdamie, siedzibie NOSPR w Katowicach, filharmoniach w Bratysławie, Mediolanie, Warszawie. 

(źródło: chopin.edu.pl)


Posłuchaj
60:18 2023_01_15 09_59_57_PR2_Cafe_Muza.mp3 Łukasz Chrzęszczyk: muzyka mnie do siebie zawołała (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Łukasz Chrzęszczyk (pianista, solista i kameralista, adiunkt w Katedrze Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie)

Data emisji: 15.01.2023

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Czy można skomponować improwizację?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 12:00
Niektórzy kompozytorzy swoje improwizacje zapisywali. Przyjrzał się im w kolejnej audycji Waldemar Malicki - pianista improwizujący (lecz nie komponujący).
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #645. Halina Czerny-Stefańska w 100. rocznicę urodzin. "To nie była pianistka od fajerwerków"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 15:15
Tym razem Przemysław Psikuta i jego gość Marcin Zgliński prezentowali nagrania jednej z najsłynniejszych polskich pianistek w historii - Haliny Czerny-Stefańskiej. - Jan Popis jeden ze swoich esejów poświęconych Czerny-Stefańskiej nazwał "Majestat i charakter Polski". Coś w tym jest - mówił prowadzący audycję.
rozwiń zwiń