- Gościem tego spotkania w Cafe "Muza" była prof. Maria Pomianowska.
- Multiinstrumentalistka, kompozytorka, wokalistka, pedagog w tym roku została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".
- W audycji opowiadała m.in. o swych licznych podrożach.
Maria Pomianowska - multiinstrumentalistka, kompozytorka, wokalistka, pedagog
Maria Pomianowska to multiinstrumentalistka, kompozytorka grająca na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Artystka promuje polską kulturę tradycyjną na świecie, ale też poznaje i popularyzuje muzykę z innych kręgów kulturowych.
Tekla Bądarzewska i jej popularność w Azji
Artystka mówiła o popularności Tekli Bądarzewskiej w Azji. - "Tekla" to płyta z 2012 roku, którą nagrałam jako pierwszą w Polsce z własnymi opracowaniami, orkiestracją, wyjściem poza brzmienie fortepianu. Cieszę się, że słychać ją na początku każdej audycji Cafe "Muza". Ten rodzaj muzyki nadal podbija serca słuchaczy w Korei, Chinach, Japonii - powiedziała.
Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia
Czytaj też:
"Modlitwa dziewicy" - ponadczasowy przebój z XIX wieku
Dodała, że Tekla Bądarzewska w XIX wieku napisała przebój - "Modlitwę dziewicy". - To był prototyp muzyki popowej, choć sama kompozytorka jest w Polsce zapomniana. W Tokio wysiadałam z pociągu i ciągle ją słyszałam. Okazało się, że to muzyka polskiej kompozytorki. Potem spotkałam Beatę Michalec, która jest badaczką życia Tekli, odkryła, że urodziła się w Mławie, a nie w Warszawie - opowiadała Maria Pomianowska.
59:02 2023_12_03 09_59_56_PR2_Cafe_Muza.mp3 Maria Pomianowska: muzyka to radość dla wykonawcy i jego publiczności (Cafe "Muza"/Dwójka)
Indie w 1984 roku - absolutny szok
Opowiadała o początkach swych zainteresowań azjatycką kulturą muzyczną. - To był dla mnie absolutny szok, czasy komuny, niedługo wcześniej skończyłam średnią szkołę muzyczną. Nosiłam się z myślą o porzuceniu muzyki w ogóle. Granie muzyki klasycznej sprawiało mi dużą przyjemność, ale bardzo mnie zmęczyło i kosztowało dużo stresu. Pojechałam do Indii po kilku latach zainteresowania tamtejszą kulturą, to mnie przebudowało mentalnie. Muzyka ma być emocją, radością dla wykonawcy i jego publiczności - wspominała.
Maria Pomianowska od 40 lat związana z Polskim Radiem
W tym roku została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". W "Poranku Dwójki" przyznała, że z Polskim Radiem, które przyznało jej nagrodę, współpracuje już od niemal 40 lat.
Nagrody Mediów Publicznych 2023. Znamy laureatów>>>
- Mój pierwszy kontakt to był 1984 rok, kiedy wróciłam z Indii, gdzie studiowałam muzykę indyjską. I tutaj cała grupa życzliwych ludzi, z Marią Baliszewską na czele, po prostu zaczęła tę moją działalność promować - mówiła niegdyś w Dwójce Maria Pomianowska. - Stawiałam wtedy pierwsze kroczki w dziedzinie muzyki etnicznej, jeszcze zanim zaczęłam studiować wiolonczelę na studiach, to był czas taki pomiędzy średnią szkołą a studiami. Dzięki radiu już wtedy mogłam adresować do szerokiego odbiorcy te swoje pomysły, swoje wrażenia z podróży, głównie muzyczne wrażenia.
Prof. Maria Pomianowska zaprasza Państwa na niedzielną audycję:
Filipiny - muzyka i edukacja
Nieodłącznym elementem działalności artystycznej Marii Pomianowskiej są dalekie podróże. W 2019 roku artystka wyruszyła do Japonii i Chin, ostatnio była natomiast na Filipinach.
- Grałam koncerty związane z muzyką polską, promowałam muzykę tradycyjną i przedstawiłam swoje własne kompozycje. Występowałam wraz z profesorem Łapińskim, było to wspaniałe przeżycie. Podpisaliśmy też umowę z Uniwersytetem w Manili, tam jest taki wydzielony UP [University of the Philippines - red.] College of Music. W związku z tym ta współpraca będzie na różnych poziomach, nie tylko artystycznym, ale również na poziomie edukacji, czyli akademickim - opowiadała w Dwójce Maria Pomianowska.
Wersja wideo spotkania pojawi się na naszym kanale YouTubie w niedzielę 3.12 o godz. 20.00.
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadził: Karol Furtak
Gość: Maria Pomianowska (multiinstrumentalistka, kompozytorka, wokalistka, pedagog)
Data emisji: 3.12.2023
Godzina emisji: 10.00
mo/aw