ZOBACZ WIDEO:
- Na skrzypcach gra od czwartego roku życia.
- Jest współzałożycielką i prezeską Instytutu Mieczysława Wajnberga. Prowadzi swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie, jest także wykładowczynią Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
- Przy stoliku w Cafe "Muza" zasiadła Maria Sławek.
Jest artystką zanurzoną w przeszłości. Ma wielką potrzebę, chęć i determinację, żeby zwracać naszą uwagę na to, co niesłusznie zapomniane, co wymazane z naszej pamięci; na to, jakie ślady pamięci są jeszcze w różnych miejscach, a których w codziennym pędzie nie zauważamy.
Maria Sławek: babcia była moją pierwszą nauczycielką historii
- Zapomniane postaci czy jakieś fragmenty rzeczywistości, której już nie ma, to coś, co lubię odkrywać. Może trochę jest też tak, że przyszłość mnie przeraża i bezpieczniej czuję się w tym, co było. Oczywiście to, co było, być może daje jakieś podwaliny do tego, żeby myśleć o tym, jakie konsekwencje może mieć to, co teraz się z nami dzieje - przekonywała Maria Sławek.
Zainteresowanie historią wyniosła z domu rodzinnego. - Dużą rolę odegrała tu moja babcia, która na co dzień właściwie mnie wychowywała. Nie chodziłam nigdy do przedszkola, to babcia dbała o moją edukację. Sama była straumatyzowana przez wojnę i chyba niezbyt nieświadomie mówiła mi pewne rzeczy, przez co wiedziałam o historii stosunkowo dużo już jako dziecko - tłumaczyła skrzypaczka.
W duszy gra jej Wajnberg
Maria Sławek jest solistką i kameralistką. Wykonuje utwory z różnych epok, od baroku po współczesność – szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują dzieła Mieczysława Wajnberga. Występowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie i w USA.
Od roku 2007 Maria Sławek gra w duecie z pianistą Piotrem Rożańskim. W 2012 roku ukazała się ich pierwsza płyta z sonatami Schumanna i Prokofiewa. Trzy lata później artyści nagrali dzieła na skrzypce i fortepian Wajnberga – album, opublikowany przez wydawnictwo fonograficzne CD Accord, został objęty patronatem Programu 2 Polskiego Radia, otrzymał również bardzo dobre recenzje w prasie polskiej i zagranicznej (m.in. w magazynie "The Strad").
45:16 Dwójka cafe muza 23.06.2024.mp3 Maria Sławek - artystka zanurzona w przeszłości (Cafe Muza/Dwójka)
Od 2009 roku wraz z Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik, Arturem Rozmysłowiczem, Marcinem Zdunikiem i Rafałem Kwiatkowskim artystka współtworzy wyjątkowy zespół – sekstet smyczkowy. Nagrania z jej udziałem były wielokrotnie prezentowane na antenie Polskiego Radia.
Skrzypaczka w 2007 roku otrzymała nagrodę maestro Jerzego Katlewicza, przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej. W latach 2010, 2013 i 2018 była stypendystką ministra kultury i dziedzictwa narodowego (m.in. w ramach programu "Młoda Polska").
Maria Sławek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie prowadzi swoją klasę skrzypiec. Kształciła się pod kierunkiem wybitnych muzyków – Wiesława Kwaśnego i Dory Schwarzberg (Wiedeń). Swoje umiejętności doskonaliła także pod kierunkiem Kai Danczowskiej, Maxima Vengerova i Wandy Wiłkomirskiej. W 2019 roku ukończyła Podyplomowe Studia Polsko-Żydowskie w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Artystka gra na instrumencie Charles'a Francois Ganda z pracowni Nicolasa Lupota (Paryż 1817).
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadziła: Agata Kwiecińska
Gość: Maria Sławek (skrzypaczka, pedagog, animatorka życia muzycznego, prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga)
Data emisji: 23.06.2024
Godz. emisji: 10.00
pg/kormp