Wiolonczelista liberalny. Klasyka w ujęciu Michała Pepola [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 11:20
Nakładem wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazała się nowa płyta Michała Pepola zatytułowana "Cellotapes". To zbiór utworów na wiolonczelę i subtelną elektronikę. O nowym albumie oraz zmieniającym się podejściu do muzyki klasycznej wiolonczelista i kompozytor opowiedział w audycji "Cafe Muza".

Sam tytuł nowego wydawnictwa stanowi również subtelną grę słów. "Cellotapes" w języku angielskim oznacza"taśmy klejące". W rozmowie w Dwójce Michał Pepol zdradził, że na płycie znalazły się utwory z przestrzeni kilku lat. - Ta płyta jest rodzajem podsumowania, zainteresowań, ale i wyjściem do przodu. Są tam utwory, które grałem, ale i skomponowałem. Mają teraz swoją premierę fonograficzną - powiedział. 


Posłuchaj
44:12 Cafe Muza 2024_10_06 10-00-04.mp3 Wiolonczelista liberalny. Klasyka w ujęciu Michała Pepola (Cafe "Muza"/ Dwójka)

 

Muzyczna droga Michała Pepola 

Michał Pepol to wiolonczelista, kompozytor, obieżyświat, współtwórca zespołu Royal String Quartet, klasyk i miłośnik artystycznego popu i rocka. Co skłoniło go do podjęcia muzycznej drogi?  - Zafascynowałem się kwartetem jeszcze w liceum i już wtedy miałem swój. Odnosiliśmy nawet sukcesy. Na studiach przedmiot "kwartet smyczkowy" był obowiązkowym i zaliczanym co semestr. Potem wykształcił się kwartet Royal, bo spotkały się osoby, które chciały do tego podjeść na poważnie - mówił w "Cafe Muza". 


Czytaj także:

"Byliśmy bardzo skoncentrowani na klasyce"

Początkowo byliśmy bardzo skoncentrowani na klasyce. Ona jest idealnym materiałem do tego, by kształcić warsztat. Nawet teraz, gdy sam uczę, chętnie grałbym z młodymi ludźmi różne rzeczy. Zresztą bardzo zmieniam swoje podejście do muzyki i jestem o wiele bardziej otwarty i liberalny niż kiedyś. Robię to z wielką przyjemnością i wyczuciem - przyznał w radiowej Dwójce. 

Po co nam klasyka? 

Klasyka jest potrzebna po to, by się nauczyć precyzji warsztatowej. To ona w dalszym graniu pozwala realizować to, czego się chce. Czasami obserwujemy w muzeach ludzi, którzy kopiują różne obrazy. Oni nie robią tego, by namalować coś lepiej. Jeśli są jednak w stanie odtworzyć Mona Listę i namalować ją tak, jak Leonardo da Vinci, to będą w stanie namalować wszytko, co tylko zechcą - wyjaśnił wiolonczelista. 

Michał Pepol to wiolonczelista, kompozytor i aranżer. Miłośnik artystycznego popu i rocka i klasycznie wykształcony muzyk, który nie mieści się w ramach gatunków. Współtwórca Royal String Quartet, z którym koncertował na całym świecie. Artysta wiecznie głodny nowych doświadczeń, przekroczeń, nieoczywistych kontekstów. Po entuzjastycznie przyjętym albumie "Kora ∞" warszawski wirtuoz kładzie nacisk na swoją autorską twórczość i intrygujące odczytania utworów legendarnych kompozytorów światowego minimalizmu. 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Gość: Michał Pepol (wiolonczelista, kompozytor i aranżer)

Data emisji: 6.10.2024

Godz. emisji: 10.00

zch/wmkor

Czytaj także

Festiwal Kwartesencja. Michał Pepol: lubię napięcie między klasyką a nieklasyką

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 11:40
W poniedziałek (4.12) rozpoczął się 19. Festiwal Kwartesencja, którego współorganizatorem jest radiowa Dwójka. - Marzyłem o tym, żeby zagrać kwartety Brahmsa, bo dawno ich nie graliśmy. I od nich zaczniemy. Z kolei drugi koncert przyniesie rzeczy, których w ogóle nie graliśmy, a chcieliśmy zagrać. W taki właśnie sposób zbudowaliśmy tegoroczny program - mówił w Dwójce Michał Pepol z Royal String Quartet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Pepol i płyta "Cellotapes". "Gra solo to szansa na wewnętrzny monolog"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 18:34
Michał Pepol, współtwórca zespołu Royal String Quartet, w przyszłym miesiącu wyda swój solowy album "Cellotapes". W Dwójce artysta opowiedział m.in. o zmianie swojego myślenia o graniu solo.
rozwiń zwiń