- Łukasz Długosz (ur. 1983) to najwybitniejsza postać polskiego świata muzyki fletowej.
- Jest artystą o niezwykle bogatym repertuarze i szerokim spektrum zainteresowań stylistycznych.
- Łączy najwyższy kunszt sztuki wykonawczej z niezwykłą aktywnością skoncentrowaną na promowaniu muzyki polskiej na świecie.
- Gość Cafe "Muza" odwiedził studio radiowej Dwójki tydzień po swoich 40. urodzinach (22.10).
Łukasz Długosz to najbardziej uhonorowany w historii Polski flecista. Zamiast rozmawiać o swoich sukcesach, woli jednak patrzeć do przodu. - Najważniejszą rzeczą dla mnie jest przyszłość. A nadzieje z nią związane pokładamy wraz z żoną, Agatą Kielar-Długosz, w kompozytorach muzyki współczesnej. Cieszymy się, że mamy tak wspaniałych kompozytorów, głównie polskich, bo rozwój współczesnego repertuaru na flet jest najbliższy naszym sercom - wyznał.
Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia
Łukasz Długosz o ulubionych solówkach
Zapytany o swoje ulubione sola fletowe, Łukasz Długosz wskazał jednak klasykę - "Pasję według św. Mateusza" Jana Sebastiana Bacha.
- Mieliśmy wspólnie z żoną zaszczyt występować wielokrotnie ze słynnym Bach Collegium w Monachium i wykonywać Pasję Mateuszową. Choć minęło już kilka lat, te koncerty są głęboko w naszej pamięci. Jeśli miałbym więc wskazać swoje ulubione sola, byłyby to wszystkie solówki z dzieła Bacha - stwierdził gość Dwójki.
Artysta aktywny i nagradzany
Łukasz Długosz nagrał 61 albumów, zawierających w przeważającej części muzykę polską, które zostały wysoko ocenione przez krytykę europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, m.in. - wielokrotnie - nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award, Gasteig Musik Preis oraz Fryderyki.
58:34 2023_10_29 10_00_03_PR2_Cafe_Muza.mp3 Łukasz Długosz - flecista i promotor polskiej muzyki na świecie (Cafe Muza/Dwójka)
Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych, w tym tak prestiżowych jak w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano.
Koncerty w najsłynniejszych salach z największymi dyrygentami
Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in. w: Carnegie Hall, Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Shanghai Concert Hall czy Opera House w Katarze. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura czy Agnieszka Duczmal.
Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Koncert wykonywał m.in. w Nowym Yorku, Pekinie, Doha, Berlinie, Paryżu, Londynie, Rydze, Koblenz, Helsinkach. W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Program 2 Polskiego Radia, Radio France, RMF Classic.
Współpraca z kompozytorami
Do tej pory powstało ponad 200 utworów dedykowanych jemu oraz jego żonie - Agacie Długosz. Większość powstałych dzieł to dzieła symfoniczne, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało artyście tegoroczną Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie.
Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony przez prezydenta RP zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz otrzymał tytuł Profesora sztuki. Prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
[korzystano z materiałów promocyjnych artysty]
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadził: Andrzej Sułek
Gość: Łukasz Długosz (flecista)
Data emisji: 29.10.2023
Godz. emisji: 10.00
pg