W latach 40. XX wieku Sinatra był uwielbiany w Stanach niczym dzisiejsi triumfatorzy najpopularniejszych telewizyjnych talent shows. Jednak w przeciwieństwie do idoli z naszych czasów, którzy często zaczynają karierę od nagrania płyty, a dopiero potem rozglądają się za fanami skłonnymi kupić bilet na ich koncert, Frank w momencie wydania debiutanckiego albumu był już scenicznym wyjadaczem.
Gdy w 1946 roku ukazywał się longplay "The Voice of Frank Sinatra", Sinatra miał ukończone 30 lat, a od jego pierwszego profesjonalnego występu na scenie minęła ponad dekada. Jego kwitnącej kariery nie powstrzymała nawet II wojna światowa – nie dostał powołania do armii, m.in. ze względu na zdiagnozowaną u niego niestabilność emocjonalną.
Tuż przed wydaniem debiutanckiego albumu Frank był jedną z najbardziej zapracowanych osób w amerykańskim show-biznesie. Tylko w latach 1945-46 zaśpiewał w 160 programach radiowych, wziął udział w 36 sesjach nagraniowych, a do tego wszystkiego nakręcił 4 filmy. Zdarzały się dni, podczas których wykonywał na żywo nawet 100 piosenek!
Frank Sinatra - "Try a Little Tenderness", źródło: YouTube / Frank Sinatra
Płytę "The Voice of Frank Sinatra" nagrano podczas dwóch sesji: w lipcu 1945 roku w Los Angeles i w grudniu tego samego roku w Nowym Jorku. Sinatrze towarzyszyła orkiestra złożona z kwartetu smyczkowego oraz czteroosobowej sekcji rytmicznej (podczas nowojorskich nagrań dołączył jeszcze oboista Mitch Miller). Łącznie zarejestrowano 8 utworów, które ujrzały światło dzienne 4 marca 1946 roku.
Ciekawa była pierwotna forma wydania tego albumu – ukazał się on w postaci czterech małych krążków, odtwarzanych z prędkością 78 obrotów na minutę. Dopiero w 1948 roku wytwórnia Columbia Records wprowadziła do sprzedaży długogrające płyty, kręcące się na gramofonach 33 i 1⁄3 razy na minutę. "The Voice of Frank Sinatra" to pierwszy krążek z muzyką pop, wydany w takim właśnie formacie.
W trakcie trwającej ponad pół wieku kariery Frank Sinatra nagrał 59 albumów studyjnych, a jego głos stał się częścią dziedzictwa kulturowego XX wieku.
kc