Jak zwykle bohaterem audycji był inny muzyk, który stał się inspiracją dla naszego gościa. Tym razem był to Astor Piazzolla, kompozytor tanga argentyńskiego, wirtuoz bandoneonu oraz tanguero.
Playlista audycji:
- Astor Piazzolla – Histoire du Tango: III. Nightclub 1960 (Klaudiusz Baran, Michał Nagy)
- Astor Piazzolla – Double Concerto Hommage à Liège: I. Introducción, III. Tango (Klaudiusz Baran, Michał Nagy)
- Astor Piazzolla – Five Tango Sensations: V. Fear (Kronos Quartet, A. Piazzolla)
- Astor Piazzolla – Lo que Vendra (Juán José Mosalini Et Son Grand Orchestre De Tango)
- Astor Piazzolla – Regreso Al Amor (Astor Piazzolla, Fernando Suárez Paz)
- Astor Piazzolla – Chiquilin de Bachin (Astor Piazzolla, Roberto Goyeneche, Orquesta)
- Astor Piazzolla – Concierto para Quinteto (Astor Piazzolla, The New Tango Quintet)
- Astor Piazzolla – Concierto para Bandoneon "Aconcagua" cz. I (Klaudiusz Baran, Filharmonia Częstochowska, cond. Adam Klocek)
***
Klaudiusz Baran to artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji.
119:42 2022_09_04 17_00_02_PR2_Party_tur.mp3 Klaudiusz Baran prezentuje muzykę Astora Piazzolli (Party-tur/Dwójka)
Wartość jego muzycznych kreacji była wielokrotnie doceniana w entuzjastycznych recenzjach, nagrodach na konkursach instrumentalnych, nominacjach i nagrodach artystycznych. W roku 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę FRYDERYKA w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna, za album "Astor Piazzolla –Tango" nagrany dla wytwórni SonyClassical, a w 2020 roku kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album "100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności".
Zobacz zapowiedź:
[Facebook Dwójki]
Ze swobodą porusza się w różnorodnym repertuarze wielu epok, największe jednak uznanie wzbudzają jego interpretacje muzyki najnowszej, w tym 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, z których większość była mu dedykowana albo powstała z jego inspiracji. Jego wielką namiętnością jest argentyńskie tango, w szczególności związane z Astorem Piazzollą tango nuevo, wirtuozowsko wykonywane na bandoneonie, który jako pierwszy polski instrumentalista wprowadził na sale koncertowe, a odzwierciedlające jego temperament, młodzieńczą energię, a zarazem muzyczną dojrzałość i potrzebę twórczego formowania scenicznej prezentacji. Współtworzył i był liderem najsłynniejszych formacji tangowych takich jak Tangata Quintet czy Machina del Tango,kreujących polską kulturę tanga.
Jako pierwszy akordeonista wystąpił jako solista z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej, jak i większością najważniejszych polskich orkiestr. Wśród jego licznych partnerów w rozmaitych projektach muzyki kameralnej, znajdziemy takich mistrzów jak: Ivan Monighetti, Roby Lakatos, Julius Berger, Konstanty Andrzej Kulka i wielu innych. Jako muzyczny kameleon, odnajduje i czerpie inspirację z innych muzycznych światów; tworzy grupę world music, jako muzyk sesyjny nagrywa muzykę filmową i rozrywkową, towarzyszy piosence aktorskiej.
W sobie tylko wiadomy sposób, potrafi połączyć aktywność artystyczną z działalnością pedagogiczną i organizacyjną. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ponad 200-letniej, najbardziej rozpoznawalnej polskiej uczelni. W 2016 roku został wybrany jej Rektorem, a w czerwcu 2020 ponownie na kadencję 2020-2024.
[źródło: www.klaudiuszbaran.com]
***
Tytuł audycji: Party-tur
Prowadził: Adam Sztaba
Gość: Klaudiusz Baran
Data emisji: 4.09.2022
Godzina emisji: 17.00