Pożegnanie Jerzego Pilcha
- Doskonale znam kontekst, który Pilch w fenomenalny sposób przełożył: z czegoś zaszyfrowanego, endemicznego, lokalnego na cudowną ogólnopolszczyznę. I budował z niego tak atrakcyjny, dowcipny, pociągający i mądry świat, że czytelnicy z innych krain zechcieli w nim zamieszkać. Sprawili, że te dziwne postacie, trochę komiczne, trochę tragifarsowe, stały się mieszkańcami powszechnej wyobraźni czytających Polaków. To wielkie osiągnięcie każdego pisarza - oceniał prof. Ryszard Koziołek.
Gość Dwójki zwracał również uwagę na maestrię językową książek Jerzego Pilcha. - Uważam go za jednego z najwybitniejszych stylistów w prozie polskiej. Jest w czołówce pisarzy, którzy wypracowali styl autorski i rewitalizowali nam polszczyznę, objawili jej moce - mówił prof. Koziołek.
W rozmowie również o wybranych dziełach Jerzego Pilcha (w tym o powieści "Żywego ducha" jako tekście profetycznym) oraz o innych książkach, które na ten szczególny czas pandemii poleca prof. Ryszard Koziołek. Wśród nich znalazła się "Alicja w Krainie Czarów"…
Prof. Ryszard Koziołek: znaki na papierze generują światy >>>
Prof. Ryszard Koziołek jest historykiem literatury, krytykiem literackim, eseistą, profesorem Uniwersytetu Śląskiego, od 2020 r. rektorem tej uczelni. Jest autorem takich książek jak "Dobrze się myśli literaturą" czy "Wiele tytułów".
Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl
***
Tytuł audycji: Literackie witaminy
Prowadziła: Dorota Gacek
Gość: prof. Ryszard Koziołek
Data emisji: 2.06.2020
Godzina emisji: 16.45