Prof. Aleksander Fiut: "Wierutne bajki" Neugera to zabawy literackie na poziomie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:00
- "Wierutne bajki dla dorosłych dzieci" Leonarda Neugera odwołują się do gatunku bajki. Bajki są dla dorosłych, ale są wierutne, bo morał jest zawsze wstawiony w cudzysłów - mówił w Dwójce historyk literatury i eseista prof. Aleksander Fiut.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Jure Divich

Posłuchaj
07:59 [ PR2]PR2 (mp3) 11 grudzień 2020 16_45_34_Literacie_prof.Fiut.mp3 Literatura, którą poleca prof. Aleksander Fiut

 

Gościem "Literackich Witamin" był prof. Aleksander Fiut, literaturoznawca, krytyk literatury i eseista. Wyznał, że w ostatnim czasie sięgał po książki, które skłaniają do refleksji. Jedną z nich jest "Narodowy populizm. Zamach na liberalną demokrację" Rogera Eatwell'a i Matthew Goodwin'a.

- To książka, która pozwala lepiej zrozumieć to, co się dzieje w tej chwili na świecie. Skąd się bierze ten dramatyczny podział społeczeństwa amerykańskiego, francuskiego i "żółtych kamizelek", czy angielskiego, który doprowadził do Brexitu. Autorzy pokazują, że narodowy populizm trafia do ludzi, którzy z jednej strony nie ufają instytucjom ponadnarodowym, nie chcą zaakceptować współczesności i szukają ucieczki do wyidealizowanej przeszłości i wreszcie ci, którzy czują się odtrąceni przez władze. Daje to bardzo do myślenia - opowiadał profesor.

Czytaj także:

Drugą książka to korespondencja Wisławy Szymborskiej ze Zbigniewem Herbertem "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996". - Ta korespondencja jest niesłychanie interesująca, nie tylko jako trochę inny wgląd w twórczość tych poetów, ale też jako podwójny portret zarówno Herberta, jak i Szymborskiej. Oni się doskonale w tej korespondencji bawią. Jest ona też pięknie ilustrowana rożnymi wycinankami i zabawnymi widokówkami. Autor "Pana Cogito" wciela się w postać Frąckowiaka, dzięki czemu może mówić o rzeczach, o których nie może mówić wprost - opowiadał.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska 

Gośćprof. Aleksander Fiut (krytyk literacki, eseista)

Data emisji: 11.12.2020

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Natalia Malek: zaciekawiło mnie to, co nazywam odmiennością

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 15:30
- W literaturze poszukuję tego, co można by nazwać obcością, odmiennością. Spotkanie z tym, czasem radykalnie odmiennym niż mój własny język, i też spojrzeniem tak bardzo innym, jest dla mnie bardzo inspirujące i może być takie dla każdego, kto nie boi się inności - mówiła w Dwójce poetka i tłumaczka Natalia Malek.
rozwiń zwiń